Po dość krótkiej 6-tygodniowej przerwie zimowej powraca Ekstraklasa. Pierwszym rywalem biało-zielonych będzie Jagiellonia Białystok. Początek spotkania w sobotę 30 stycznia o godzinie 17.30 na Stadionie w Gdańsku. Jak w przeszłości przebiegała rywalizacja obu ekip?

Rundę jesienną oba zespoły zakończyły zwycięstwami i na święta zawodnicy udali się w dość dobrych nastrojach. Biało-zieloni wygrali w Krakowie z „Pasami” 0:3, a na listę strzelców w tamtym grudniowym spotkaniu wpisali się Rafał Pietrzak, Maciej Gajos i Jaroslav Mihalik. Z kolei Jagiellonia zagrała u siebie z Górnikiem Zabrze i wygrała to spotkanie 1:0. Jedyną bramkę zdobył Jesus Imaz. W tabeli Lechia oraz Jagiellonia sąsiadują ze sobą. Białostoczanie mają na swoim koncie 20 punktów i zajmują siódme miejsce. Biało-zieloni z oczkiem mniej plasują się lokatę niżej.

Sobotnie starcie będzie 53 potyczką pomiędzy ekipami z Gdańska i Białegostoku. O wiele lepszy bilans w tych spotkaniach mają biało-zieloni, którzy byli lepsi od Jagiellonii 24 razy. Jutrzejsze spotkanie będzie więc okazją na 25 wygraną w historii. Z kolei zespół z Podlasia wygrał 13 spotkań, a w 15 meczach doszło do podziału punktów. Bilans bramkowy również korzystniejszy dla Lechii, która zdobyła łącznie 77 bramek przeciwko białostocczanom, a straciła 52. Kto wyjdzie zwycięski z najbliższej konfrontacji?

Pierwszy raz oba zespoły spotkały się 31 sierpnia 1975 roku w Gdańsku. Mecz odbył się w ramach rozgrywek grupy północnej II ligi. Minimalnie lepsi okazali się gospodarze, którzy wygrali spotkanie 1:0 po bramce Janusza Makowskiego. Jagiellonia Białystok na pierwszą wygraną przeciwko Lechii musiała czekać aż do 1991 roku, kiedy to w ramach 26 kolejki II ligi wygrali z biało-zielonymi 2:0. Pierwsze starcie na szczeblu Ekstraklasy między Lechią a Jagiellonią odbyło się 24 października 2008 roku. Wówczas lepsza okazała się Jagiellonia i wygrała 2:0. Pierwsza wygrana Lechii w najwyższej klasie rozgrywkowej przeciwko ekipie z Białegostoku miała miejsce 8 maja 2009 roku. Biało-zieloni wygrali 3:1, a na listę strzelców wpisali się Łukasz Surma, Karol Piątek oraz Peter Ćvirik.

20190502 061 rul 5149

W zeszłym sezonie obie ekipy mierzyły się ze sobą trzykrotnie. W sierpniu 2019 roku w Gdańsku padł remis 1:1, a w rewanżu w grudniu Jagiellonia rozbiła Lechię u siebie 3:0. W grupie mistrzowskiej w czerwcu biało-zieloni wygrali na Stadionie Miejskim w Białymstoku 1:2, a do siatki trafił dwa razy Łukasz Zwoliński.

Jagiellonia Białystok była też rywalem Lechii Gdańsk w finale Pucharu Polski rozegranym 02 maja 2019 roku na Stadionie Narodowym. W pamiętnym spotkaniu Lechiści wygrali 1:0 po bramce Artura Sobiecha w samej końcówce meczu i zdobyli drugi w historii klubu Puchar Polski. Spotkanie na trybunach oglądało wówczas 44 tysiące osób.

Kto okaże się lepszy w jutrzejszym spotkaniu Ekstraklasy? Początek o 17.30 na Stadionie w Gdańsku. Transmisja w Canal+Sport! 

źródło: własne