Już dziś na stadionie w Gdańsku odbędzie się spotkanie 16. kolejki Ekstraklasy. Biało-zieloni podejmą beniaminka Wartę Poznań i będzie to trzydzieste pierwsze starcie obu ekip w historii. Początek meczu o 18.00.

Do rywalizacji obie drużyny przystąpią w zupełnie innych nastrojach. Gospodarze niezbyt udanie zainaugurowali rundę wiosenną, przygrywając u siebie 0:2 z Jagiellonią Białystok. Z kolei Warta Poznań wygrała na swoim boisku z Cracovią 1:0, a gola na wagę trzech punktów zdobył Jakub Kiełb. W tabeli po 15 kolejkach, a więc równo w połowie sezonu, Lechia zajmuje ósme miejsce z 19 punktami na koncie. Ekipa z Wielkopolski zajmuje trzynastą pozycję, z trzema oczkami mniej niż Lechia.

W przeszłości biało-zieloni mierzyli się z Wartą Poznań trzydzieści razy. Bilans zdecydowanie na korzyść gdańszczan, którzy wygrali 16 spotkań. Siedem razy lepsi okazali się zawodnicy Warty i również siedmiokrotnie dochodziło do podziału punktów. Biało-zieloni są także lepsi jeśli chodzi o liczbę zdobytych bramek w starciach bezpośrednich z beniaminkiem: strzelili 35 goli, a stracili 25. Kto wyjdzie górą z dzisiejszego starcia?

Pierwszy raz Lechia z Wartą Poznań zmierzyła się 24 kwietnia 1949 roku w ramach spotkania piątej kolejki I ligi. Biało-zieloni na stadionie swojego rywala okazali się lepsi i wygrali to spotkanie 0:2. Dwukrotnie bramkarza Warty w tamtym spotkaniu pokonał Roman Rogocz. W rewanżu rozegranym w Gdańsku 16 października 1949 roku zwycięsko z konfrontacji wyszli zawodnicy z Wielkopolski – spotkanie zakończyło się wysoką wygraną gości 1:4.

1949.04.24.warta poznan lechia 0 2 b

W kolejnych latach oba zespoły spotykały się na boiskach niższych lig. Pierwsza konfrontacja w Ekstraklasie między Lechią a Wartą odbyła się dopiero w bieżącym sezonie. Na inaugurację rozgrywek 2020/21, 23 sierpnia 2020 roku, gdańszczanie pojechali na obiekt Warty i po niezbyt ładnym spotkaniu minimalnie wygrali 0:1. Gola na wagę trzech punktów zdobył Łukasz Zwoliński.

Dzisiejszy mecz będzie drugim starciem Lechii z Wartą w tym sezonie i mamy nadzieję, że biało-zieloni znów wyjdą z konfrontacji zwycięsko. Zapraszamy do kibicowania!

Początek o 18.00!

źródło: własne