David Badia będzie szóstym trenerem w historii Lechii Gdańsk, którego debiut przypada na mecz ze Śląskiem Wrocław. Ostatnim szkoleniowcem, który debiutował w meczu przyjaźni, był Dawid Banaczek (3 grudnia 2015 roku).

Henryk Serafin, Władysław Lemiszko, Hubert Kostka, Jacek Zieliński i Dawid Banaczek – pierwszy mecz tych szkoleniowców przypadł na mecz ze Śląskiem Wrocław. Teraz do tego grona dołączy David Badia.

Henryk Serafin dwukrotnie był trenerem Lechii Gdańsk – najpierw w latach 1959-60, a później od 1963 do 1964 roku. I ten „drugi debiut” przypadł na mecz ze Śląskiem Wrocław. 18 sierpnia 1963 roku Biało-Zieloni zmierzyli się u siebie ze Śląskiem, choć pierwotnie spotkanie miało odbyć się we Wrocławiu, zostało jednak przeniesione. Śląsk wygrał 2:0 po golach Skowronka i Pilarka.

1963.08.19.lechia slask.wroclaw gw

Kolejnym debiutantem przeciwko Śląskowi był Władysław Lemiszko. 22 marca 1964 roku oba zespoły zmierzyły się na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu – WKS wygrał 2:0 po trafieniach Skowronka i Siegerta. To spotkanie oglądało 12 tysięcy kibiców.

1964.03.23.zaczelo sie pechowo gw

W sezonie 1995/96 przeciwko wrocławianom debiutował Hubert Kostka. Spotkanie odbyło się 29 lipca 1995 roku i Lechia wygrała 2:1 w Gdańsku po golach Cilińskiego i Króla. Biało-Zieloni zaliczyli w tamtym meczu mały comeback. Do przerwy przegrywali bowiem 0:1 i po zmianie stron zabrali się za odrabianie strat.

Kolejny trenerski debiut przeciwko WKS-owi przypadł na lipiec 2008 roku. Lechia po dwudziestu latach przerwy wróciła do Ekstraklasy, a nowym szkoleniowcem został Jacek Zieliński. Zieliński rozpoczął pracę w Gdańsku od wyjazdowego remisu 1:1 z wrocławianami. Jedynego gola dla Biało-Zielonych zdobył wówczas Łukasz Trałka.

 

Ostatnim debiutantem, który pierwszy mecz rozegrał przeciwko Śląskowi był Dawid Banaczek, który prowadził Lechię tymczasowo w 2015 roku. 3 grudnia 2015 roku na Polsat Plus Arenie Lechia wygrała skromnie, bo 1:0, po trafieniu Gersona. Na trybunach zasiadło wówczas nieco ponad osiem tysięcy kibiców.

Podsumowując bilanse debiutów. Dwa zwycięstwa, remis i dwie porażki. Mamy nadzieję, że jutro David Badia poprowadzi Lechię do trzech punktów i dopiszemy w tej kategorii trzecią wygraną debiutujących trenerów przeciwko wrocławianom. Początek meczu o 20:00.
źródło: własne