Kilka dni temu zakończył się wrzesień - miesiąc w którym miało miejsce bardzo ważne wydarzenie w historii Stowarzyszenia Kibiców Niepełnosprawnych im. Dawida Zapisek.

W dniu 18.09.2013 roku minął rok od dnia w którym Dawid Zapisek zajął miejsce w „Sektorze Niebo".

W minionym roku bardzo ważnym wydarzeniem było powstanie Stowarzyszenia Kibiców Niepełnosprawnych im. Dawida Zapisek prowadzonego przez Mamę Dawida.
Kolejne wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie były wypełnieniem woli Dawida, bardzo bogatej woli abyśmy byli przy nim, pamiętali o nim oraz aby Jego dzieło życia, lekcja, wartości jakie nam pozostawił sprawiały radość wielu ludziom. Dawid pragnął, aby inne dzieci mogły spełniać swoje marzenia, żyć realizując swoje pasje, tak jak On realizował się w swoim życiu. Bardzo ważną wolę Dawida Stowarzyszenie Jego imienia pragnęło podkreślić w dniu 18.09.2013 roku.

W trzecią środę minionego miesiąca w godzinach przedpołudniowych na stadionie PGE Arena wspólnie z zarządcą obiektu: spółką Biuro Inwestycji Euro Gdańsk oraz operatorem stadionu: Arena Gdańsk Operator Stowarzyszenie Kibiców Niepełnosprawnych im. Dawida Zapisek zorganizowało spotkanie zatytułowane „PGE Arena przyjazna wszystkim dzieciom". W tym słonecznym czasie na gdańskim stadionie można było spotkać wiele dzieci, głównie niepełnosprawnych - podopiecznych organizacji pozarządowych z terenu Miasta Gdańska. Goście przybyli na spotkanie wraz z opiekunami i po krótkim rozejrzeniu się po terenie obiektu zajęli przygotowane dla nich miejsca na wprost dużego białego ekranu.

Około godziny 10:00 rozpoczęto spotkanie. Głos zabrali wówczas przedstawiciele: Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 sp. z.o.o i operatora stadionu: Arena Gdańsk Operator sp. z.o.o którzy przywitali zgromadzonych gości oraz opowiedzieli o celu dzisiejszego spotkania.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Spotykając się w dniu pierwszej rocznicy odejścia Dawida do „Sektora Niebo" ważną częścią spotkania był moment przedstawienia wykładu zatytułowanego „Piłka nożna, moje życie" który Dawid wygłosił w przeszłości na Politechnice Gdańskiej podczas Konferencji Naukowej Polskiej Akademii Dzieci. Wygłoszony wykład w dniu 18.09.2013 r. miał szczególny charakter ponieważ jego treść zaprezentowały dzieci które przygotowywały się do tej chwili wspólnie z Panią Iwoną Wysocką. Zgromadzeni goście mieli okazję poznać/ewentualnie przypomnieć sobie o ogromnej życiowej pasji Dawida, dowiedzieć się jak miłość do futbolu kształtowała się w jego życiu oraz usłyszeć m.in. o przyjaźniach jakie zawiązały się w życiu Dawida zarówno z kibicami, trenerami jak i zawodnikami za sprawą pasji do piłki nożnej. Zebrani goście wysłuchali przedstawionego wykładu z uwagą na co mógł mieć wpływ m.in. fakt iż Dawid potrafił przedstawić swoją pasję „przelewając na papier" w pewien sposób uczucia jakie mu towarzyszyły w czasie realizacji planów, marzeń związanych z piłką nożną.

Po zakończonej prezentacji przez dzieci głos zabrała Pani Zuzanna Ziajko reprezentująca Centrum Dostępu do Piłki Nożnej. W czasie trwania swojego wystąpienia Pani Zuzanna przedstawiła działalność Centrum Dostępu do Piłki Nożnej na rzecz zwiększania dostępności obiektów piłkarskich dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, opowiedziała o wystawie związanej z niepełnosprawnymi kibicami piłki nożnej która z początkiem października pojawi się w Gdańsku oraz zaprezentowała sprzęt do audiodeskrypcji (jest to zestaw urządzeń służących do przekazywania słownych opisów dotyczących m.in. przebiegu spotkań piłkarskich osobom niewidomym oraz niedowidzącym  - na stadionie PGE Arena od spotkania zespołu Lechii Gdańsk z Zawiszą Bydgoszcz - 21.09.2013 r. osoby zainteresowane mogą skorzystać z możliwości odsłuchania komentarza w technice audiodeskrypcji).

Lechia Gdańsk

Zgromadzeni goście po wysłuchaniu przygotowanych prezentacji... ruszyli do zabawy. Dzieci mogły rozwijać swoje talenty plastyczne na specjalnie przygotowanych stanowiskach, bawić się licznymi balonami, układać z nich różne zwierzęta czy otrzymać maskotkę - pancernika przypominającą o konieczności podróżowania przez dzieci w fotelikach. Za szybą sali w której zostało zorganizowane spotkanie widniały trybuny stadionu z napisem „Lechia Gdańsk" i w takim miejscu nie mogło zabraknąć przedstawicieli gdańskiego klubu. Zawodnicy Lechii Gdańsk (Adam Duda, Kacper Łazaj, Paweł Buzała, Sebastian Małkowski) oraz przedstawiciele sztabu szkoleniowego zespołu (Krzysztof Brede i Maciej Kalkowski) podpisywali zdjęcia zespołu Lechii Gdańsk które następnie trafiały w ręce uśmiechniętych dzieci. Zgromadzeni goście mogli również wykonać sobie wspólne zdjęcie oraz porozmawiać z zawodnikami, a także trenerami zespołu Lechii Gdańsk.

Cieszącą się popularnością ze strony przybyłych dzieci była również możliwość oddania strzału na bramkę której strzegł bramkarz Lechii Gdańsk - Sebastian Małkowski. Przygotowana bramka nie była co prawda takich wymiarów jak te ustawione na boiskach podczas rozgrywek Ekstraklasy, ale ten fakt oraz duży wzrost bramkarza Lechii Gdańsk nie przeszkodziły dzieciom w strzelaniu bramek.

Przedstawiciele zespołu gdańskiej Lechii w dalszej części trwania spotkania przygotowali również obok siebie miejsce dla kolejnego gościa związanego ze sportem którym był Dariusz Michalczewski. Fakt iż były m.in. mistrz świata międzynarodowych organizacji boksu zawodowego przybył w czasie trwania spotkania wywołał zaskoczenie oraz uśmiech u zgromadzonych gości którzy niezwłocznie podążyli w kierunku zawodnika celem wykonania wspólnych zdjęć oraz uzyskania podpisów na specjalnie przygotowanych zdjęciach.

W dniu organizacji spotkania za oknami również wyjrzało słońce co pozwoliło wykonać wspólne zdjęcia dzieci wraz z opiekunami, organizatorów oraz zaproszonych gości na świeżym powietrzu.

Dzieci opuszczając sale po zakończeniu spotkania otrzymywały również drobne upominki, zaś organizatorzy cieszyli się widząc uśmiech na twarzach zebranych gości.

Lechia Gdańsk

Następnie o godzinie 15:00 podobnie jak w każdym kolejnym osiemnastym dniu miesiąca od dnia w którym Dawid zasiadł w „Sektorze Niebo" w Kaplicy mieszczącej się w budynku Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC przy ulicy Kopernika 6 w Gdańsku została odprawiona Msza Święta w czasie której można było wspólnie pomodlić się w intencji Dawida. Ksiądz Jędrzej Orłowski - dyrektor Hospicjum w Kaplicy którą Dawid często odwiedzał, Kaplicy w której w ubiegłym roku została odprawiona Jego msza pogrzebowa przypomniał życie Dawida, Jego naukę, wartości, uczucie jakie nam pozostawił.

Dawid Zapisek w Sektorze Niebo

W dniu 18 września w kościele katolickim wspominany jest Stanisław Kostka - patron Polski oraz ludzi młodych, który w wyniku choroby zmarł mając 18 lat. W czasie trwania  wspólnej modlitwy w hospicyjnej Kaplicy ks. Jędrzej odwoływał się do faktu młodego wieku w którym odszedł od nas w roku ubiegłym Dawid oraz zmarł przeszło 400 lat temu Stanisław Kostka. W tym miejscu można również wspomnieć o fakcie iż w parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie regularnie co miesiąc sprawowana jest Msza Święta w intencji Dawida.

Dyrektor Hospicjum wspominał rozmowy jakie wspólnie z Dawidem przeprowadzał co w połączeniu m.in. z obecnością osób który sprawowały opiekę ze strony medycznej nad Dawidem nadało szczególnego charakteru, zadumy, wspomnień temu czasowi modlitwy.

Wieczorem tego samego dnia w Kaplicy na stadionie PGE Arena również ks. Jędrzej Orłowski będący także kapelanem Lechii Gdańsk odprawił drugą w dniu pierwszej rocznicy odejścia Dawida Mszę Świętą w Jego intencji. Z uwagi na miejsce w którym wówczas była sprawowana Msza Święta ks. Jędrzej opowiadał o pasji Dawida do piłki nożnej, miłości do Lechii Gdańsk, spełnionych planach oraz marzeniach Dawida związanych z futbolem.

We wspólnej modlitwie w Kaplicy na stadionie PGE Arena uczestniczyli ludzie z różnych środowisk: naukowych, sportowych, przyjaciele, znajomi - osoby które w pewnym momencie swojego życia spotkały się z Osobą Dawida - ludzie których w pewien sposób połączyła wyjątkowa osobowość Dawida.

Po zakończonej Mszy Świętej w Kaplicy na stadionie Lechii Gdańsk ks. Jędrzej Orłowski poświęcił pomnik Dawida na Cmentarzu Łostowickim oraz wspólnie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi pomodlił się w intencji Dawida.

Dzień pierwszej rocznicy odejścia Dawida był dniem pełnym wspomnień wydarzeń które miały miejsce w ubiegłym roku, chwil powracających szczególnie mocno w pamięci, umysłach, przemyśleniach, w głębi dusz wielu ludzi.

Źródło: dawidzapisek.eu

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora