17 września w 75 rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę, w sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej podpisano deklarację powołującą Komitet Budowy Pomnika Ofiar Stanu Wojennego.

Tym samym rozpoczyna się okres zbiórki funduszy i realizacji planu budowy. Jeśli uda się zebrać odpowiednią kwotę, to być może jeszcze w tym roku uda się postawić pomnik. Brakuje jeszcze opinii konserwatora zabytków w Gdańsku i mapki wykonanej przez geodetę. Później projekt trafi do architekta. Po zakończeniu tego etapu pozostanie tylko uzyskanie zgody na budowę od miasta.

Antoni Browarczyk był jedną z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego. Ten 20-letni uczestnik duszpasterstwa dominikańskiego, aktywnie włączył się w działalność struktur "Solidarności"a gdy wprowadzono stan wojenny, już 16 grudnia aktywnie uczestniczył w protestach. Został śmiertelnie postrzelony 17 grudnia 1981 r. w Gdańsku podczas tłumienia przez milicję i wojsko demonstracji. Śledztwo prowadzone w sprawie śmierci Antoniego Browarczyka umorzono „wobec niewykrycia sprawców nieostrożnego użycia broni”.

Miejsce gdzie zginął Antoni Browarczyk to okolice przystanku tramwajowego naprzeciwko budynku LOT-u w Gdańsku, rannego przeniesiono w okolice parku miedzy ul. Wały Jagiellońskie a ul. Targ Rakowy. Właśnie tam zaproponowaliśmy władzom miasta Gdańska lokalizację Pomnika. Jego celem nie będzie jedynie upamiętnienie ŚP. Antoniego Browarczyka, ale wszystkich którzy w tamtym okresie oddali swe życie za Ojczyznę. W tym roku Rada Miasta Gdańska Podjęła uchwałę, wyrażając zgodę na budowę pomnika Ofiar Stanu Wojennego.

Żywimy nadzieję, że Państwo przyłączycie się do naszej oddolnej inicjatywy udzielając wsparcia i pomocy. Nie jesteśmy w stanie Państwu w odpowiedni sposób podziękować, inicjatywa nie jest komercyjna, zobowiązujemy się jednak, do umieszczenia stosownych informacji o fundatorze, we wszystkich materiałach, które będziemy rozpowszechniać, jak i pamiątkowej tabliczce przy pomniku.

Projekt Pomnika znanego rzeźbiarza Gennadija Jerszowa jest w trakcie realizacji, zarówno treść, jak i wygląd mogą ulec jeszcze drobnym zmianom, jednak, nie będą one nazbyt wielkie do tego, co znajduje się w wizualizacji. Koszt postawienia pomnik szacujemy na ok 40 - 50 tyś. zł.

Infromacje dla wpłacających

Wpłaty prosimy dokonywać na konto SFMW z dopiskiem: „OFIAROM STANU WOJENNEGO”
90 1050 1764 1000 0023 2582 8545
ING BANK ŚLĄSKI S.A. o/GDAŃSK-OLIWA

{joomplucat:1465 limit=9|columns=3}

Zobacz całą galerię

lechia.net

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora