Od kilkunastu lat staramy się uporządkować i zaprezentować na naszej stronie liczne dane statystyczne dotyczące Lechii Gdańsk. Temat jest bardzo trudny z uwagi na problem z pozyskaniem danych, stąd szukamy pomocy w kraju.

W ostatnim czasie nawiązaliśmy współpracę z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Historyków i Statystyków Piłki Nożnej, czego efektem jest właśnie pierwsza publikacja o Lechii w wydawnictwie Korner.

Zdajemy sobie sprawę, że statystyki i historia to temat niszowy. Nie są tak ciekawe jak transfery czy inne ciekawostki. Może opracowanie, które dziś prezentujemy zachęci cześć z Was do poszerzenia swojej wiedzy.

20231012mecze

W bieżącym sezonie Lechia gra na zapleczu Ekstraklasy. Młodsi kibice nie pamiętają, ale to właśnie tutaj Biało-Zieloni grywali najczęściej, zanim w roku 2008 po wielu latach wrócili na kilkanaście lat do Ekstraklasy.

Spadek do I ligi zbiegł się z tysięcznym meczem Lechii na tym poziomie ligowym, a my dzięki pomocy jednego z czytelników wzbogaciliśmy się o ogromną ilość statystyk.

20231012rywale

Część z nich postaramy się opublikować na stronie, ale wszystkich zainteresowanych tym, co osiągnęła na przestrzeni lat Lechia na zapleczu ekstraklasy, odsyłamy do lektury obszernego opracowania, które znajdziecie w powyższym linku. 

20231012bramki

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora