Przed następnym meczem Lechii Gdańsk trawa będzie dosiewana i nawożona preparatami odpowiednimi dla niskich temperatur.

Rozpoczęliśmy również testy lamp doświetlających murawę na PGE ARENIE Gdańsk, rekompensując jej ograniczony dostęp słońca o tej porze roku.

Codziennie, aż do 7 marca, kiedy to piłkarze znów wybiegną na murawę, na PGE ARENIE trwają zabiegi poprawiające jej kondycję. – W miejscach najbardziej zacienionych testujemy zestaw doświetlający, który ma wywołać i przyspieszyć procesy wegetacyjne. W czasie, jaki pozostał nam do następnego meczu, powinniśmy osiągnąć efekt widocznej poprawy – mówi Tomasz Czuszel z firmy Trawnik Producent. To ona na zlecenie zarządcy stadionu, spółki ARENA GDAŃSK OPERATOR, zajmuje się kompleksowym utrzymaniem murawy na gdańskim stadionie.

Na całej powierzchni boiska trawa zostanie też dosiana. Będzie poza tym nawożona preparatami pobudzającymi i stymulującymi, zgodnie ze specjalnym harmonogramem, który powstał na potrzeby panujących obecnie warunków.

W dalszym ciągu, na bieżąco, trwa również naprawa uszkodzeń pomeczowych murawy, techniką tak zwanego „widełkowania”. Nie będzie natomiast całkowitej wymiany nawierzchni, bo w obecnych warunkach atmosferycznych i tak nie zdołałaby się ukorzenić.

Standardem jest, iż w obiektach takich jak PGE ARENA Gdańsk, zadaszenie trybun stadionów ogranicza dostęp światła do murawy. Tymczasem w ciągu ostatnich dni murawa na PGE ARENIE była intensywnie eksploatowana. Już 13 lutego piłkarze Lechii Gdańsk zagrali z Wisłą Kraków, inaugurując wiosnę w ramach rozgrywek ekstraklasy. Przeprowadzili też trening przed meczem. Tydzień później, 21 lutego, spotkali się z Zawiszą Bydgoszcz.

Warto zaznaczyć, że od oddania PGE ARENY Gdańsk do użytku w 2011 roku całą murawę wymieniano tylko pięć razy: najpierw przed EURO 2012 w związku z wymaganiami UEFA, raz dodatkowo ze względu na konieczność wymiany głębszej warstwy wegetacyjnej, a także po trzech dużych koncertach. Podczas takich wydarzeń scena budowana na części płyty boiska niszczy trawę. – By zapewnić potem jak najlepsze warunki piłkarzom, jedyną opcją jest wymiana całej murawy, do czego dochodzi latem. Gdyby tak duże imprezy masowe nie odbywały się na naszym stadionie, ta sama murawa utrzymywałaby się dalej – mówi Lesław Januszewski, rzecznik prasowy spółki ARENA GDAŃSK OPERATOR.

Następne spotkanie piłkarskie na PGE ARENIE w ramach rozgrywek ekstraklasy zaplanowane jest na 7 marca. Lechia Gdańsk spotka się z GKS-em Bełchatów. 

{joomplucat:1144 limit=9|columns=3}

Zobacz więcej galerii

Źródło: pgearena.gdansk.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora