Do gry w gdańskiej Lechii w rozgrywkach wiosennych zgłoszono nowego rugbistę. Jest nim Misioka Timoteo.

Podobnie jak znany wszystkim Henry Bryce pochodzi z Samoa. Jest młodszy od Henrego i gra na innej pozycji. Jest zawodnikiem III linii młyna. Do Gdańska przyjedzie w połowie kwietnia, aby wraz z Lechią trenować i rozgrywać wszystkie mecze.

Przyjrzyjmy się jego dotychczasowej karierze, gdyż jego cv może zrobić niezłe wrażenie. Urodził się 26 listopada 1988 roku w Apia, stolicy Samoa. Kraju w którym rugby to niemal religia. Do 2012 roku grał w klubie Vaiala Rugby Club, w odmianie 15-osobowej jak i w 7-osobowej.

Bardzo szybko pojawił się na arenie międzynarodowej. Debiutem okazały się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 19 (IRB Under 19 World Championship), rozgrywane w kwietniu 2007 roku w Irlandii. Zagrał w czterech meczach, na pozycji „6”. Zespół Samoa zajął w nich 7 miejsce. Rok później zagrał w reprezentacji Samoa w Mistrzostwach Świata Juniorów do lat 20 (IRB Junior World Championship). Był to czerwiec 2008 roku, miejsce Mistrzostw – Walia. Misioka Timoteo zagrał we wszystkich 5 meczach na pozycji wiązacza. Reprezentacja Samoa zajęła ponownie 7 miejsce.


Misioka Timoteo podczas meczu grupowego IRB Junior World Championship 2008 mecz z RPA

Dobra gra w reprezentacji juniorów szybko skutkowała powołaniem do pierwszej reprezentacji Samoa! Debiut nastąpił w następnym roku. Było to 23 czerwca 2009 roku. Mecz z reprezentacją Tonga rozgrywany w ramach IRB Pacific Nations Cup. Zwycięstwo 27-13, a Timoteo jest w składzie wyjściowym! Gra na pozycji „6”. To nie koniec gry w pierwszej reprezentacji. W listopadzie 2009 roku jedzie z nią na test-mecze do Europy. Podczas tego tourne zalicza 2 spotkania. Pierwsze, to mecz z Francją na stadionie Stade de France. Gra w nim przez 32 minuty (porażka 5-43). Drugim był mecz z Włochami (porażka 6-24), tutaj zaliczył 71 minut. W obydwu meczach grał na pozycji lewego rwacza.

W następnym roku znowu jedzie z reprezentacją Samoa do Europy. Nie zaliczył wtedy jednak żadnego meczu międzynarodowego. Zagrał natomiast w meczu reprezentacji z prowincjonalną irlandzką drużyną Connacht (porażka 22-26). Gra całe spotkanie zdobywając w nim przyłożenie.

W lutym i marcu 2011 roku Timoteo gra w drugiej drużynie Samoa (Samoa A) w rozgrywkach IRB Pacific Rugby Cup. To coroczny turniej po auspicjami IRB organizowany dla zespołów trzech państw strefy Pacyfiku: Fidżi, Samoa i Tonga. Rozgrywany od 2006 roku. Początkowo każde z państw wystawiało po 2 zespoły-selekcje. Od 2011 roku grają już tylko drugie reprezentacje (Samoa A, Tonga A oraz Fiji Warriors). Ale dodatkowo, oprócz meczów między sobą, doszły mecze z zespołami z Australii i Nowej Zelandii. Zespoły te to bezpośrednie zaplecze zespołów biorących udział w rozgrywkach Super Rugby. Można tu wymienić dla przykładu: Junior Waratahs, Brumby Runners z Australii czy też Chiefs Development i Crusader Knights z Nowej Zelandii. Razem do rozegrania jest po 8 meczów (2 między sobą, 3 z drużynami australijskimi i 3 nowozelandzkimi). Timoteo gra we wszystkich 8 meczach, a zespół Samoa A odnosi 3 zwycięstwa i 5 porażek. Wystarcza to do drugiego miejsca, za Fiji Warriors a przed Tonga A.

W następnym roku Timoteo również gra w IRB Pacific Rugby Cup. Tym razem jest kapitanem zespołu! Zagrał w 6 meczach. Były to spotkania z zespołami australijskimi i nowozelandzkimi. Jego dobra gra w tym turnieju skutkowała powrotem do pierwszej reprezentacji i ponowną grą w IRB Pacific Nations Cup. Turniej ten w 2012 roku odbywał się w Japonii w dniach 5-23 czerwca. W pierwszym meczu z Tonga (20-18, 5.VI) Timoteo wchodzi na boisko w 59 min. W drugim meczu z Fiji (29-26, 10.VI) wchodzi z ławki w 49 min, w trzecim z Japonią (27-26) nie grał. Zespół Samoa odnosi trzy zwycięstwa i wygrywa turniej!

W drugiej połowie 2012 roku Timoteo wyjeżdża do Irlandii. Głównym powodem jest chęć zdobycia odpowiedniego wykształcenia. Oczywiście nie zapomina o rugby. Zaczął od zespołu Naas RFC, zespołu dywizji 2B w Ulster Bank All-Ireland League. W zespole tym od jesieni 2012 roku gra Henry Bryce! To pewnie główny powód, że Timoteo gra obecnie w Naas RFC. Można mieć nadzieję, że już niedługo. Ma on bowiem papiery na grę na znacznie wyższym szczeblu. Kto wie być może niedługo będzie grał w jakimś zespole z TOP14, Aviva Premiership czy RaboDirect PRO12. Tak jak np. jego nieco starszy kolega z reprezentacji (ur. 1987 r.) Tefilo A. M. Paulo, który trafił do walijskiego Cardiff Blues.

Źródło: lechiarugby.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora