Mario Ladies Lechia Gdańsk 11 listopada ponownie podbiły Warszawskie boisko.

W finale II Międzynarodowego Turnieju Niepodległości pokonały Reprezentację Polski 14:12.

Turniej odbył się po konsultacji żeńskiej kadry w Pobiedziskach pod Poznaniem, w której udział wzięły m.in. cztery Gdańszczanki - Małgorzata Kłos, Laura Abucewicz, Magdalena "Czesia" Burchardt oraz Julita Kołodziej. Trener Reprezentacji musiał dokonać wyboru finalnej dwunastki i na turniej powołał Czesię i Julę. W szeregach kadry widział również Gosię, ale po naradzie z trenerem Urbanowiczem postanowił, że zagra ona w barwach Lechii. Było to na tyle istotne, iż ani na zgrupowaniu ani na turnieju nie była obecna Agata "Mała" Maciejkowicz, którą w Sopocie zatrzymały obowiązki rodzinne. Obie zawodniczki znakomicie grają na pozycji 9tki więc Ladies miałyby niemały problem z odpowiednim ustawieniem zawodniczek na boisku.

Niespodziankę sprawiła Karolina "Szczura" Jaszczyszyn, która na III Turnieju MP naciągnęła poważnie mięsień dwugłowy uda i miała w planach zostanie w Anglii 11 listopada. Miłość do drużyny jednak zwyciężyła i Szczura kupiła bilet lotniczy na tydzień przed turniejem. Miała się stawić jedynie jako kibic, ale owocna praca z fizjoterapeutą pozwoliła na grę w turnieju. Ta decyzja zapadła tuż przed wylotem do Gdańska. Szczura zgarnęła nagrodę MVP rozgrywek więc decyzja była słuszna.

alt

Kadrowiczki oraz "posiłki" z Anglii, czyli od lewej: Czesia, Daga, Jula i Szczura.

alt

W turnieju "debiutowała" Martyna Niespodziany (pierwsza z lewej). Martynka jest z Ladies od kilku lat i ma za sobą rozegranych parę meczów, jednakże z racji wieku nie mogła do tej pory uczestniczyć w turniejach o randze MP. Od nowego roku zasili już na stałe szeregi Ladies, za pewne na pozycji skrzydłowej.

Część żeńska turnieju opierała się na walce 6 drużyn w dwóch grupach. Ladies w pierwszej fazie rozgrywek spotkały się z AZS AWF Syrenkami Warszawa i bez większych problemów wygrały ten mecz 33:0 (19:0).

Punkty zdobyły: Dagna Westfeld 12, Karolina "Szczura" Jaszczyszyn 6, Marlena Mroczyńska 5, Hanna Maliszewska 5, Laura Abucewicz 5

Kolejnym meczem w grupie było spotkanie z Delia Atomówkami Łódź. Również tym razem obyło się bez dramatów i Ladies zanotowały wysoki wynik 41:0 (17:0).

Punkty zdobyły: Laura Abucewicz 10, Małgorzata Kłos 10, Karolina "Szczura" Jaszczyszyn 6, Patrycja Jursza 5, Natalia Majka 5, Dagna Westfeld 5

alt

Małgorzata Kłos próbuje przepchać Patrycję Jurszę oraz 3 Atomówki. Patrycja, z kolei, próbuje zejść do ziemi i odłożyć piłkę.

Półfinał Ladies rozegrały z silną drużyną Black Roses Posnania, która swoje czołowe zawodniczki również oddała do gry w kadrze. Wynik uplasował się na poziomie 38:0 (19:0).

Punkty zdobyły: Karolina "Szczura" Jaszczyszyn 13, Małgorzata Kłos 5, Hanna Lange 5, Natalia Majka 5, Marlena Mroczyńska 5, Hanna Maliszewska 5

Dramatem okazał się mecz finałowy z Reprezentacją Polski. Ladies musiały stanąć na przeciwko swoich zawodniczek, gdyż Jula i Czesia wyszły w pierwszym składzie. Widać było pewne opory przed szarżowaniem "swoich", ale szybko zostały one przezwyciężone. Początek meczu bogaty był w szarże i walkę o piłkę po obu stronach. Po 3 minutach Sylwia Gołda, grająca w Reprezentacji, dostała żółtą kartkę. Dwuminutowej przewagi nie były jednak w stanie wykorzystać Gdańszczanki. Widać było że kadra obędzie się chwilowo bez zawodniczki z Częstochowy. Braki w drużynie nie przeszkodziły Kasi Paszczyk przyłożyć punktów dla biało-czerwonych.

Do końca pierwszej połowy było 7:0 dla Reprezentacji. Obie ekipy już mocno zmęczone szybką i fizyczną grą nie dawały za wygraną, wynik nie był przesądzony. Druga połowa zaczęła się znowu bardzo opornie i długo trzeba było czekać na punkty. Tym razem Laura z Ladies wypracowała przewagę i przyłożyła cenne punkty, które podwyższyła Szczura. Wynik 7:7 - wet za wet. Chwilę potem Andrea Milica Bielska z kadry zameldowała się na polu punktowym Ladies. Podwyższenie z trudnej pozycji było nieudane. Wynik 12:7 dla kadry. Po chwili fizycznej gry nastąpiło ogłoszenie sędziego o grze do martwej piłki. Ladies wbijały się w zawodniczki Reprezentacji nie tracąc piłki. Wbita, czyszczenie, gra dalej - zrobione trzy razy pozwoliło położyć punkty. Wbitki przypłaciła zdrowiem Szczura, która w samym finale trzy razy mocno uderzyła głową o ziemię. Wynik 12:12. Szczura podniosła się z ziemi i celnie podwyższyła. Wynik 14:12 dla Ladies Lechia! Radości nie było końca. Ladies grały przeciwko Reprezentacji Polski i wygrały w pięknym stylu.

Punkty zdobyły: Laura Abucewicz 5, Hanna Maliszewska 5, Karolina "Szczura" Jaszczyszyn 4

alt

Okazały puchar za zasłużone zwycięstwo.

Skład Ladies na turniej:

 1. Marlena Mroczyńska (C)
 2. Małgorzata Kłos
 3. Dagna Westfeld
 4. Kamila Popielarz
 5. Karolina "Szczura" Jaszczyszyn
 6. Natalia Majka
 7. Hanna Maliszewska
 8. Hanna Lange
 9. Martyna Niespodziany
 10. Patrycja Jursza
 11. Laura Abucewicz

Źródło: RC Lechia

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora