Piłkarz Lechii Gdańsk Jarosław Bieniuk zanim usiadł na ławce rezerwowych w spotkaniu z Piastem Gliwice, wyszedł w pierwszym składzie w 41 kolejnych meczach ligowych!

To zdecydowanie najbardziej "żelazny" zawodnik polskiej ekstraklasy.

Bieniuk swój serial kolejnych meczów w podstawowych składzie rozpoczął w 2. kolejce sezonu 2012/13 (na inaugurację pauzował z powodu kartek jeszcze z poprzednich rozgrywek). Od tego momentu obrońca Lechii wyszedł w podstawowym składzie w 41 kolejnych meczach ligowych! W tym czasie tylko dwukrotnie schodził z boiska w trakcie spotkania, za każdym razem z powodu kontuzji.

Profil Jarka Bieniuka

Jego serii nie przerwało nawet złamanie nosa w meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała (9. kolejka poprzedniego sezonu). Już kilka dni później w specjalnej masce zagrał od 1. minuty w spotkaniu z Legią Warszawa. W ochronie na twarz występował już do końca rundy jesiennej, ale znów nie opuścił ani jednego spotkania.

W obecnym sezonie Bieniuk kontynuował swoją passę przez 12. kolejek. Zakończyła się ona w ostatnią sobotę w meczu z Piastem Gliwice, kiedy kapitan Lechii usiadł na ławce rezerwowych. Tym samym opuścił pierwszy ligowy mecz od 432 dni.

W całej ekstraklasie jest tylko jeden piłkarz, który w najbliższym czasie może zbliżyć się do wyniku Bieniuka. To Dariusz Pietrasiak (Podbeskidzie Bielsko-Biała), którego licznik meczów rozpoczętych w pierwszym składzie wskazuje obecnie 28 meczów. Kolejne miejsca zajmują Takafumi Akahoshi (Pogoń Szczecin) i Arkadiusz Głowacki (Wisła Kraków) - po 20 meczów, oraz Łukasz Trałka (Lech Poznań) i Radosław Janukiewicz (Pogoń) - po 19.

Z piłkarzy Lechii w tej chwili najdłuższą serię meczów rozpoczętych od 1. minuty - pięć - ma Paweł Dawidowicz. W klasyfikacji klubowej Bieniuk jest więc niezagrożony jeszcze na długie miesiące. Również w ujęciu historycznym - odkąd Lechia weszła do ekstraklasy, jedynym oprócz Bieniuka piłkarzem, który miał serię 30 lub więcej meczów z rzędu rozpoczętych w pierwszym składzie (dwukrotnie) był Łukasz Surma. Najpierw na przełomie sezonów 2008/09 i 2009/10 - 33 mecze, potem na przełomie sezonu 2010/11 i 2011/12 - 31 meczów.

Kadra Lechii Gdańsk w sezonie 2013/14

Źródło: trojmiasto.sport.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora