Serwis Trojmiasto.pl kontynuuje temat Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Lechii.

W zamian za zgodę na wyemitowanie nowych akcji, co de facto doprowadzi do znacznego zwiększenia udziałów w Lechii przez Wrocławskie Centrum Finansowe, oraz rezygnację z prawa desygnowania do zarządu spółki swojego przedstawiciela, mniejszościowi akcjonariusze gdańskiego klubu mają uzyskać dożywotnie gwarancje m.in. co do utrzymania: barw, godła i siedziby oraz nie zostanie wobec nich zastosowany przymusowy wykup akcji. Głosowanie także w tych sprawach odbędzie się 30 grudnia na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Lechii SA.

Jak trojmiasto.pl informowało na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy stanie uchwała, aby podwyższyć kapitał zakładowy Lechii z 1,5 miliona złotych o kwotę nie mniejszą niż 10,5 miliona, a nie większą niż 14 milionów 719 tysięcy 626 złotych i 10 groszy.

Jeśli uchwała zyska 3/4 głosów obecnych na zgromadzeniu, to do objęcia akcji serii C będą uprawnieni dotychczasowi akcjonariusze. Jednak już wiadomo, że wielu z tzw. akcjonariuszy mniejszościowych nie będzie stać, aby przystąpić do nowej emisji.

Ci co w 2009 roku w ramach serii A wykupili jedną akcję za 5 tysięcy, teraz za utrzymanie dotychczasowego stanu posiadania musieliby dopłacić 49 tysięcy 65 złotych i 40 groszy. Ci co nabyli wówczas większą liczbę akcji, musieliby wpłacić wielokrotność tej kwoty (zgodnie z liczbą akcji).

Rezygnacja z zakupy akcji C przez większość mniejszościowych akcjonariuszy przy zakupie akcji przez Wrocławskie Centrum Finansowe, może zwiększyć liczbę głosów na walnym zgromadzeniu WCF z dotychczasowych 57 do blisko 95 procent!

Jeśli tak by się stało, w przyszłości Wrocławskie Centrum Finansowe dowolnie mogłoby zmieniać statut Lechii, gdyż do tego potrzeba jest 3/4 głosów na walnym zgromadzeniu.

Aby, mimo wszystko zachęcić mniejszościowych akcjonariuszy do zagłosowaniu za uchwałą o emisji akcji C,Wrocławskie Centrum Finansowe zamierza zagwarantować niektóre z wcześniej nabytych praw przez tzw. strażników pieczęci.

Przeczytaj cały artykuł na trojmiasto.pl

Źródło: trojmiasto.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora