UEFA ogłosiła zmiany, które zajdą w europejskich pucharach począwszy od sezonu 2015/2016. Najważniejsze dotyczą triumfatora Ligi Europy.

Właśnie od rozgrywek 2015/2016 zwycięzca Ligi Europy automatycznie zagra przynajmniej w fazie play-off kwalifikacji kolejnej edycji Ligi Mistrzów (IV runda kwalifikacyjna). Co ważne - niezależnie od miejsca, które zajmie na koniec sezonu w krajowej lidze. Może się również zdarzyć, że triumfator Ligi Europy może dostać się od razu do fazy grupowej Ligi Mistrzów, ale tu musi zostać spełniony określony warunek: zwycięzca Pucharu Mistrzów musi również wywalczyć awans do następnej edycji Champions League z rozgrywek krajowych.

Maksymalna liczba drużyn z jednego kraju, które będą mogły zagrać w fazie grupowej Ligi Mistrzów może wzrosnąć do pięciu w przypadku, gdy triumfator Pucharu Mistrzów lub Ligi Europy nie zakwalifikują się do tych rozgrywek z ligi krajowej. Natomiast jeśli zdarzy się, że zwycięzcy Ligi Mistrzów i Ligi Europy pochodzić będą z tego samego kraju, w dodatku ich liga będzie klasyfikowana w rankingu UEFA na miejscach 1.-3. i nie zakwalifikują się z rodzimych rozgrywek do Ligi Mistrzów, wówczas czwarty zespół na koniec sezonu zostanie automatycznie przeniesiony do Ligi Europy.

Jakie zmiany jeszcze nas czekają? Przede wszystkim zwiększy się liczba zespołów, które automatycznie uzyskają awans do fazy grupowej Ligi Europy. Obecnie takich klubów jest 6., a będzie ich 16. Ale dotyczyć to będzie tylko lig sklasyfikowanych w rankingu UEFA na miejscach 1-12.

I tak od razu dwa zespoły z lig z miejsc 1-4 w rankingu UEFA otrzymają bezpośrednią kwalifikację do fazy grupowej Ligi Europy, z kolei z lig z miejsc 5-12 - po jednym. W tym pierwszym przypadku mowa o zdobywcach krajowego pucharu plus pierwszych drużynach, która nie zajmą miejsca pozwalającego na grę w kwalifikacjach Ligi Mistrzów, z kolei w tym drugim przypadku chodzi wyłącznie o zdobywców krajowego pucharu. Każda federacja będzie mogła zgłosić do Ligi Europy maksymalnie trzy zespoły, a to oznacza, że ligi sklasyfikowane przez UEFA na miejscach 7-9 stracą jedno miejsce w Lidze Europy. I jeszcze jedna ważna zmiana. Jeżeli zdobywca krajowego pucharu zakwalifikuje się do Champions League (w Polsce – jest jednocześnie mistrzem i zdobywcą pucharu), jego miejsce w rozgrywkach Ligi Europy zajmie najwyżej sklasyfikowany zespół w rozgrywkach ligowych, a nie finalista rozgrywek pucharowych.

W sezonie 2013/14 polska Ekstraklasa została sklasyfikowana na 20. miejscu. Gdyby podobnie było w momencie wprowadzenia zmian, to mistrz Polski zacząłby kwalifikacje Ligi Mistrzów od II rundy, zdobywca Pucharu Polski od II rundy kwalifikacji Ligi Europy, natomiast wicemistrz Polski oraz trzeci zespół z ligi - od pierwszej rundy kwalifikacji Ligi Europy.

Prawa komercyjne do Ligi Europy zostaną również scentralizowane na podobnych zasadach, jak jest to w Lidze Mistrzów.

Zmiany wejdą w życie od sezonu 2015/16, a to oznacza, że triumfator Ligi Europy w rozgrywkach 2014/15 jako pierwszy z nich skorzysta. W przypadku pozostałych zmian będzie podobnie.

Źródło: ekstraklasa.org

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora