Już w piątek o godz. 19.00, na Stadionie Polsat Plus Arena w Letnicy, reprezentacja Polski kobiet zmierzy się z reprezentacją Belgii w eliminacjach do Mistrzostw Świata Kobiet 2023.  W konferencji prasowej poprzedzającej ten mecz wzięły udział selekcjonerka reprezentacji Polski Nina Patalon, pomocniczka reprezentacji Dominika Grabowska oraz Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 

Piątkowe spotkanie będzie pierwszym w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata Kobiet 2023, które odbędą się w Australii i Nowej Zelandii.  Polki trafiły do grupy eliminacyjnej F, w której zmierzą się ze wspomnianą reprezentacją Belgii, a także Norwegii, Albanii i Armenii.

Faworytkami grupy są Norwegia i Belgia, ale Polki w rozegranych dotychczas meczach towarzyskich pokazały, że potrafią zwyciężać i efektownie grać w piłkę. W czerwcu pokonały wyżej notowaną w rankingu FIFA reprezentacje Czech (5:0) oraz zremisowały reprezentacją Finlandii (2:2).

Na stadionie w Gdańsku zobaczymy m.in. występującą na co dzień w VW Wolfsburgu Ewę Pajor, Ewelinę Kamczyk, Dominikę Grabowską, czy Kingę Kozak.  Z powodu kontuzji w meczu z Belgią nie zagrają Katarzyna Kiedrzynek, Karolina Klabis, Klaudia Jedlińska i Jolanta Siwińska.

Co wiemy o reprezentacji Belgii

Belgia to drużyna, która od kilku lat regularnie gra na wielkich imprezach piłkarskich. W rankingu FIFA jest klasyfikowana na 19. miejscu. Dla porównania Polska w tym samym rankingu zajmuje 29. miejsce. Największą gwiazdą i jedną z najbardziej doświadczonych zawodniczek jest 32-letnia Janice Cayman, która na co dzień występuje we francuskiej drużynie Olympique Lyon. Szkoleniowcem reprezentacji Belgii jest 49-letni Ives Sarneels.

- Mamy dobrze przeanalizowanego przeciwnika. Od 2017 roku grają w bardzo podobnym ustawieniu i składzie, a przez to są bardziej przewidywalne.  Z drugiej strony mają dobrze opanowane automatyzmy w grze, co czyni ten zespół na pewno trudnym i groźnym przeciwnikiem.- powiedziała selekcjonerka reprezentacji Polski Nina Patalon

Debiut trenerski Niny Patalon

Piątkowy mecz będzie wyjątkowy nie tylko dlatego, że Stadion w Letnicy po raz pierwszy będzie gościł reprezentacje Polski kobiet, ale również dlatego, że w roli szkoleniowca zadebiutuje Nina Patalon. W marcu zastąpiła dotychczasowego szkoleniowca Miłosza Stępińskiego.

Nowy rekord frekwencji

Jeszcze nigdy w historii reprezentacja Polski kobiet nie miała okazji zagrać na tak dużym obiekcie jak Polsat Plus Arena, który może pomieścić aż 43615 osób. Wszystko wskazuje na to, że w piątkowy wieczór zostanie pobity rekord frekwencji, który wynosi 7528 osób. Jak bowiem wynika z informacji przekazanych przez organizatora do tej pory pobrano ponad 8.000 bezpłatnych wejściówek.

Dominika Grabowska, pomocniczka reprezentacji, liczy na duże wsparcie ze strony kibiców i zaprasza do przyjścia na stadion. 

-Możliwość zagrania meczu przy wsparciu tylu kibiców jest czymś wspaniałym. Fakt, że zagramy przy tak licznej publiczności traktuje w kategoriach wsparcia, a nie dodatkowej presji. Dlatego liczymy na to, że to wsparcie będzie jeszcze większe i będzie nam kibicowało nie osiem, a nawet dziesięć tysięcy.- powiedziała pomocniczka reprezentacji Dominika Grabowska

Bezpłatne wejściówki na spotkanie z Belgią są dostępne do pobrania dla wszystkich kibiców za pośrednictwem strony internetowej bilety.lechia.pl

 Polska – Belgia, piątek (17.09), godz. 19.00, Polsat Plus Arena.