lechia

Ekstraklasa SA uzbroi swoje kluby w najnowsze dostępne na rynku narzędzia analityczne.

Umowa na dostarczenie nowoczesnego systemu analiz meczowych, który dostępny będzie dla wszystkich klubów Ekstraklasy, została podpisana 9 lutego w Warszawie. System dostarczy angielska firma Prozone, z której usług korzystają, m.in. takie marki jak Real Madryt, Arsenal Londyn czy Manchester United.

Podpisana umowa jest kolejnym etapem realizacji strategii rozwoju i profesjonalizacji polskiej ekstraklasy wdrażanej przez zarządcę rozgrywek - spółkę Ekstraklasa SA. Do tej pory z podobnych systemów w naszej lidze korzystały jedynie najbogatsze kluby. Dzięki umowie pomiędzy Ekstraklasą SA a firmą Prozone, wszystkie kluby będą miały równy dostęp do nowoczesnych rozwiązań technicznych, pozwalających na pełną analizę wydarzeń meczowych.

- Naszym celem jest profesjonalizacja i ciągłe podnoszenie poziomu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym - mówi Andrzej Rusko, prezes Ekstraklasy SA.
- Jako zarządca rozgrywek postanowiliśmy dać naszym klubom równy dostęp do bardzo przydatnych pod względem szkoleniowym i taktycznym rozwiązań, ponieważ wierzymy, że takie wsparcie przełoży się na podniesienie poziomu meczów i tym samym atrakcyjności Ekstraklasy. Dziś polska ekstraklasa dołącza do naprawdę znakomitego grona. Analizy pomeczowe przygotowywane przez Prozone mają świetną rekomendację - korzystają z nich najsilniejsze kluby świata. Nie mieliśmy więc wątpliwości, że przekazanie sztabom szkoleniowym klubów Ekstraklasy aplikacji MatchViewer to milowy krok w ich pracy. Tak nowoczesne narzędzie daje im całkiem nowe możliwości. Mogą analizować i oceniać grę nie tylko swoich podopiecznych, ale też rywali. System prezentowaliśmy już naszym trenerom - ocenili go bardzo dobrze. Nadszedł czas, by od pierwszej w tym roku kolejki ligowej korzystali z niego podnosząc swoje kwalifikacje, a przede wszystkim poziom sportowy i taktyczny swoich zespołów - dodaje prezes Rusko.

Umowa z Prozone została podpisana na dwa i pół sezonu z możliwością przedłużenia na kolejne sezony i wprowadzenia dodatkowych aplikacji.

- Cieszymy się, że Ekstraklasa SA postanowiła dołączyć do najlepszych, którzy już współpracują z Prozone. Dzięki dostarczanym przez nas danym, polskie kluby zyskują najnowocześniejsze i najbardziej wymierne analizy występów swoich zespołów oraz pojedynczych piłkarzy, jak również informacje o grze rywali. Wierzymy, że to początek długiej współpracy, która pozwoli polskim drużynom i polskiej lidze wykonać kolejny krok w europejskiej hierarchii - mówi Jakub Myszkorowski, Business Manager Prozone na Europę Środkową. System Prozone MatchViewer pozwala na przeprowadzenie pełnej analizy technicznej i taktycznej przy użyciu tylko jednej kamery lub sygnału telewizyjnego. Umożliwia on bieżącą analizę niemalże każdego elementu meczu piłkarskiego. Może być wykorzystywany zarówno do analiz pomeczowych, rozpracowywania rywali, jak i przy wyszukiwaniu zawodników (w celu ich kompleksowej oceny).

W samej tylko Wielkiej Brytanii odbiorcami systemów Prozone jest 15 z 20 klubów Premier League (w tym, m.in. Chelsea, Arsenal, Manchester United), 18 z 24 klubów Championship. System jest również wykorzystywany przez reprezentację Anglii, Organizację Sędziów Premier League, Organizację Menadżerów Piłkarskich, Organizację Trenerów Piłkarskich, a Angielska Federacja Piłkarska wykorzystuje go do szkolenia trenerów. Analogiczne rozwiązania firmy Prozone wykorzystywane są również przez FIFA i federacje krajowe (m.in. federację irlandzką i amerykańską), a także reprezentacje czy największe uznane marki klubowe jak choćby Real Madryt.

CO MÓWIĄ INNI O PROZONE?

Arsene Wenger - manager Arsenalu Londyn "Prozone zapewnia dynamiczną i niepowtarzalną możliwość wejścia w głąb występu zespołu. Prozone od dłuższego czasu wspiera Arsenal świetnym produktem, bazującym na eksperckim podejściu."

Valter Di Salvo - sztab szkoleniowy Realu Madryt
"W Realu Madryt naszą ambicją jest zawsze być w czołówce klubów stawiających na innowacje. To cel, który może zostać osiągnięty dzięki najdokładniejszej ocenie występów drużyny. System Prozone dowiódł swych doskonałych możliwości na tym polu."

Neil Buethe - Federacja Piłkarska USA
"Prozone pomógł nam w poprawie możliwości rozwoju piłkarzy w Stanach Zjednoczonych, dzięki przekazaniu aplikacji selekcjonerom drużyn narodowych i sędziom. Pozwolił im na obiektywną ocenę postawy piłkarzy i arbitrów."

Mark Hughes - były manager Manchesteru City
"Prozone oferuje szanse na zyskanie przewagi nad rywalem, dostarczając bogate informacje. Kluczem dla mnie i moich współpracowników ze sztabu szkoleniowego jest ich efektywne wykorzystanie."

Źródło: Ekstraklasa.org