Wszystkich kibiców Lechii Gdańsk zainteresowanych historią swojego Klubu zapraszamy do zapoznania się z aktualizacją naszego archiwum prasowego. Oddajemy dzisiaj w wasze ręce uporządkowany i solidnie zaktualizowany najstarszy okres w dziejach Lechii, czyli lata 1945-1950.

Jest to najtrudniejszy okres, ponieważ to właśnie wtedy klub się rodził. Do dziś brakuje nam wielu danych z początkowych lat jego funkcjonowania, jednak co widać po dzisiejszej aktualizacji, nie poddajemy się i stale szukamy kolejnych źródeł, by jak najdokładniej odtworzyć historię Lechii Gdańsk.

W naszych badaniach staramy się docierać do wielu źródeł. Zdajemy sobie sprawę, że to nie wszystko. Liczymy, że nasza mozolna praca zachęci kolejne osoby do badania historii a z drugiej strony pomoże nam dotrzeć do innych, którzy również mają informacje na temat historii Klubu.

Jak wiadomo Lechia powstała krótko po wojnie. W odbudowującym się Gdańsku wszystko zaczynało się od zera. Inaczej niż w innych polskich miastach, gdzie kontynuowano wydawanie przedwojennej prasy (w tym sportowej) i od samego początku mamy dokładne relacje, które ułatwiają odtwarzanie historii badaczom. Dopóki jednak żyją jeszcze ostatni bohaterowie tamtych wydarzeń liczymy, że oni lub ich rodziny dotrą do nas i pomogą uzupełnić dziury.

1945.07.16.pom ozpn wznawia swoja dzialalnosc kur sportowy

Uporządkowane właśnie lata 1945-1950 pokazują, krok po kroku, jak organizowało się życie piłkarskie na Wybrzeżu. Nasz region był bardzo słaby organizacyjnie i sportowo jednak szybko zaczął nadrabiać dystans do reszty kraju. Kluby powoli przebijały się do rozgrywek krajowych. 

Biało-Zieloni w 1947 roku zwyciężyli w rozgrywkach A-klasy i przystąpili do eliminacji, w których zwycięstwo dawało udział w I lidze. Niestety nie udało się.

1947.12.01.tabela grupy pieciu ps

W 1948 roku o awans z naszego regionu rywalizowały dwie najsilniejsze drużyny Gedania i Lechia. Lechiści dwukrotnie pokonali Gedanię w meczu barażowym i przystąpili do eliminacji, które tym razem zakończyli sukcesem i po raz pierwszy w swojej historii awansowali do Klasy Państwowej.

1948.11.01.lechia zwyciezyla w rozgrywkach gw

Kilka dni temu obchodziliśmy 70 rocznicę pierwszego meczu Biało-Zielonych w Ekstraklasie. W naszym archiwum prasowym mamy zebrane wszelki dostępne materiały dokumentujące drogę Lechii do tego meczu jak i  przebieg całego sezonu, który niestety zakończył się spadkiem do drugiej ligi.

Zapraszamy do lektury, a jest co czytać, bowiem zebraliśmy ponad 900 wycinków prasowych z lat 1945-1950.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora