W piątek Lechia Gdańsk zakończyła trzytygodniowe zgrupowanie w tureckiej Larze, i to w niezłym stylu, bowiem w ostatnim meczu zremisowali 1:1 z Szachtarem Donieck. Czas przejść do podsumowania całego obozu.

Trzy wygrane, jeden remis oraz porażka - tak prezentuje się bilans pięciu sparingów, które Lechia Gdańsk rozegrała na zgrupowaniu w Turcji, a przed wylotem na obóz przygotowawczy w Gdańsku Biało-Zieloni przegrali z Chojniczanką Chojnice 2:3. Można stwierdzić, iż przed rozpoczęciem rundy wiosennej wygląda całkiem solidnie.

Pierwszym rywalem Lechii na obozie przygotowawczym w Turcji była Drita FC i mecz zakończył się porażką 1:2. Wicemistrzowie Kosowa już w 4. minucie wyszli na prowadzenie i do szatni schodzili z jednobramkową przewagą. Biało-Zieloni wyrównali sześć minut po przerwie za sprawą Dominika Piły, jednak rezultat 1:1 utrzymywał się do 73. minuty, kiedy zawodnicy Drity trafili do siatki po raz drugi i wygrali to spotkanie.

W drugim meczu podopieczni Szymona Grabowskiego podejmowali Neftczi Ferganę (pierwotnie rywalem Lechii miało być także Neftczi, ale z Baku) i wygrali 1:0 po ładnym trafieniu Dawida Bugaja (Flashscore wskazał na Tomasa Bobcka), które w relacji opisywaliśmy w następujący sposób. - 19-latek zdecydował się na strzał zza pola karnego, a piłka nim trafiła do siatki odbiła się jeszcze od poprzeczki.

Takim samym rezultatem zakończył się sparing numer trzy z Kyzyłżarem Petropawł, a autorem bramki był tym razem Tomas Bobcek, który wykończył płaskie dogranie Camilo Meny. Co ciekawe początek meczu należał do piątego zespołu kazachskiej Premier Ligi i parę razy swoich kolegów musiał ratować Antoni Mikułko. Po naporze ze strony Kyzyłżaru w pierwszych minutach Biało-Zieloni kontrolowali przebieg spotkania i pewnie wygrali.

Sprawdzianem dla Lechii miał być pojedynek z Valmierą FC, bowiem był to mocniejszy rywal od wszystkich wyżej wymienionych. Przed meczem z mistrzem Łotwy z 2022 roku Biało-Zieloni mieli zmierzyć się jeszcze ze słowackim Zemplinem Michalovce, jednak to spotkanie zostało przełożone. Przechodząc do meczu z Valmierą, to w 33. minucie wynik spotkania otworzył Łukasz Zjawiński, a asystował mu Kacper Sezonienko. Pięć minut później Sezonienko do asysty dołożył bramkę, wpakowując do pustej bramki. Wydawało się, że mecz zakończy się rezultatem 2:0 dla Lechii, to na trzy minuty przed końcem meczu Iwan Żelizko wycofał piłkę do Antoniego Mikułki, a ta niefortunnie wpadła do bramki i spotkanie zakończyło się 2:1.

Na koniec zgrupowania w Turcji w czwartek Lechia Gdańsk zagrała z Szachtarem Donieckiem (pierwotnie miała być Zoria Ługańsk) i pokazała się w tym meczu z bardzo dobrej strony, remisując 1:1. Przewagę miał mistrz Ukrainy, a kilka interwencji zanotował Bogdan Sarnawski, ale Lechia też stwarzała sytuacje bramkowe tj. strzał Tomasza Neugebauera w 23. minucie. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Druga odsłona gry miała podobny przebieg jak pierwsza, czyli przewaga Szachtara. W 65. minucie Szachtar wyszedł na prowadzenie za sprawą Ołeksandra Zubkowa. Prowadzenie 14-krotnych mistrzów Ukrainy trwało 12 minut, gdy do siatki trafił Kacper Sezonienko, który jest jednym z wygranych tego obozu przygotowawczego w Turcji, bowiem zdobył 2 bramki i zanotował jedną asystę. Cztery minuty przed wyrównującym trafieniem dla Lechii na boisku pojawił się wypożyczony z SC Bastii Loup Diwan Gueho. Wynik 1:1 z takim rywalem jakim jest Szachtar Donieck jest dobrym prognostykiem przed startem rundy wiosennej w Fortuna I Lidze. W pierwszym meczu 17 lutego Lechia Gdańsk zmierzy się z Wisłą Płock.

Najwięcej minut na boisku:

370 minut - Iwan Żelizko (5 meczów)