W najbliższą sobotę na Polsat Plus Arenie biało-zieloni staną przed szansą podtrzymania swojej zwycięskiej passy. Do Gdańska przyjedzie ekipa Górnika Zabrze – na czele z Lukasem Podolskim. Początek meczu o 15:00.

Po awansie do Ekstraklasy w 2017 roku oraz świetnym sezonie 2017/18, ostatnie trzy lata w wykonaniu Górnika Zabrze nie należały do najłatwiejszych. Górnicy tułali się po dolnych rejonach tabeli i do końca rozgrywek walczyli o utrzymanie. Zeszły sezon zabrzanie ukończyli na jedenastym miejscu, co skłoniło włodarzy klubu do przeprowadzenia zmian.

Najważniejszą roszadą w Zabrzu jest bez wątpienia zmiana na stanowisku pierwszego szkoleniowca. Marcina Brosza, który pracował na Górnym Śląsku przez pięć lat i doprowadził drużynę między innymi do czwartego miejsca w lidze i europejskich pucharów, zastąpił doskonale znany w Zabrzu Jan Urban. Były trener między innymi Legii Warszawa oraz Lecha Poznań został ciepło przyjęty przy Roosevelta i wszyscy liczą, że odmieni on styl drużyny.

Za zmianą trenera poszły także zmiany personalne w składzie. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem tego lata był powrót do Zabrza Lukasa Podolskiego. Mistrz świata z 2014 roku ma być w tym sezonie jednym z liderów zabrzańskiej ofensywy. Pomóc mu mają w tym inne gwiazdy – Bartosz Nowak oraz Jesus Jimenez. Dotychczas wspomniane trio przyczyniło się w tym sezonie do zdobycia dwunastu bramek przez Górnika.  

20210220 009 rul 0761

W składzie Górnika gra jeszcze kilka ważnych ogniw. W bramce niewątpliwym numerem jeden jest Grzegorz Sandomierski. W tym sezonie zanotował on dotychczas dwa czyste konta. Z kolei szefem zabrzańskiej defensywy jest Przemysław Wiśniewski. W środku pola oprócz Bartosza Nowaka czy Lukasa Podolskiego ważną rolę odgrywa też Alasana Manneh.

Jeśli chodzi o pożegnania to latem klub opuścili piłkarze, którym wygasały umowy. W koszulce Górnika nie zobaczymy już takich zawodników jak Dawid Kudła, Martin Chudy czy Michał Koj. Ponadto klub wypożyczył kilku zawodników do niższych lig. Na liście wypożyczonych znajdują się między innymi nazwiska Bartłomieja Eizencharta, Jakuba Grzesiaka czy Aleksandra Paluszka.

Oprócz wspomnianego już Lukasa Podolskiego klub pozyskał jeszcze kilku innych zawodników. Do Zabrza przybyli między innymi Mateusz Cholewiak, Robert Dadok czy doskonale znany w Gdańsku Rafał Janicki. Z wypożyczenia do Warty Poznań wrócił też Daniel Bielica.

Początek rozgrywek nie należy dla zabrzan do udanych. Po dziesięciu kolejkach piłkarze Jana Urbana zajmują w tabeli czternaste miejsce z dorobkiem trzynastu oczek. Górnicy wygrali dotychczas cztery spotkania: ze Stalą Mielec, Jagiellonią Białystok, Wartą Poznań oraz Wisłą Płock. Ponadto na ich koncie widnieje jeszcze remis z Cracovią oraz pięć porażek.

Sobotnie spotkanie będzie pięćdziesiątym szóstym starciem obu zespołów w historii. Dotychczas więcej razy górą byli piłkarze z Zabrza, którzy wygrali dwadzieścia dwa pojedynki. Biało-zieloni trzy punkty zdobyli w szesnastu spotkaniach, a siedemnaście razy padł remis. Kto wyjdzie górą z sobotniej konfrontacji?

Początek meczu o 15:00!

źródło: własne