Czerwiec 2023 był miesiącem, w którym Lechia po spadku z Ekstraklasy zaczynała nowy rozdział w swojej historii, tym samym zamykając poprzedni. Ponadto w tym miesiącu miała miejsce 40. rocznica zdobycia pierwszego w historii Pucharu Polski przez Biało-Zielonych i przeprowadziliśmy kilka ciekawych materiałów z tej okazji.

Po spadku Lechii Gdańsk z Ekstraklasy w klubie szykowały się ogromne zmiany. Warto wspomnieć, że pod koniec maja trenerem przestał być David Badia, a z akademii odszedł Tomasz Byszko. Niebawem do odchodzących dołączyć mieli piłkarze…

Miesiąc rozpoczął się od tego, że powołanie do reprezentacji Łotwy otrzymał Kristers Tobers na mecze eliminacji do Euro 2024 z Turcją oraz Armenią. 5 czerwca zmienił się skład Rady Nadzorczej, ponownie powołano Adama Mandziarę oraz Arkadiusza Gerwela, a jej członkiem przestał być Bogdan Oworuszko. Przejęciem klubu zainteresowany był Michał Brański, który w latach 2019-21 był prezesem Stomilu Olsztyn. Ofertę Brańskiego odrzucił Adam Mandziara.

14 czerwca Lechia rozpoczęła przygotowania do sezonu 2023/24 i tego samo dnia nowym trenerem Biało-Zielonych został Szymon Grabowski, który w poprzednim sezonie prowadził Stomil Olsztyn. Co ciekawe, negocjacje obu tych klubów nie przebiegały łatwo, ale ostatecznie udało się porozumieć. Dwa dni później do klubu dołączył Miłosz Kałahur z Resovii i był to dla niego powrót do Lechii po pięciu latach, z kolei do swojego kraju, a mianowicie do DSV Leoben wrócił Kevin Friesenbichler. Powołania do reprezentacji Polski do lat 21 otrzymali Jan Biegański oraz Jakub Kałuziński.

22 czerwca miała miejsce 40. rocznica zdobycia pierwszego Pucharu Polski przez Lechię Gdańsk. W 1983 roku na nieistniejącym już Stadionie XXXV-lecia PRL w Piotrkowie Trybunalskim Biało-Zieloni w finale pokonali Piasta Gliwice 2:1 i sięgnęli po historyczne trofeum. Z tej okazji przygotowaliśmy materiały, aby pamiętać o tym wydarzeniu. Porozmawialiśmy z Jackiem Grembockim, który występował w tym meczu oraz ówczesnym trenerem Lechii Jerzym Jastrzębowskim.

Dwa dni później Lechia rozegrała pierwszy sparing przed następnym sezonem z Legią Warszawa. Na meczu rozgrywanym w Legia Training Center gospodarze pewnie wygrali 3:1 i różnica klas była aż nadto widoczna. Tego samego dnia z klubem pożegnał się Michał Buchalik, który od lipca stał się zawodnikiem Ruchu Chorzów.

Pod koniec miesiąca z klubem pożegnali się m.in. Maciej Gajos, Jakub Kałuziński, Jarosław Kubicki, Rafał Pietrzak, Kristers Tobers czy Łukasz Zwoliński. Jakie były nowe kluby tych zawodników? O tym w następnych częściach Biało-Zielonego podsumowania roku 2023.

źródło: własne