22 czerwca 1983 roku to data, która na stałe zapisała się złotymi zgłoskami w historii Lechii Gdańsk. Biało-Zieloni dokładnie 40 lat temu wywalczyli pierwszy Puchar Polski, grając wówczas w II lidze.

Tadeusz Fajfer, Andrzej Marchel, Lech Kulwicki, Andrzej Salach, Dariusz Raczyński, Zbigniew Kowalski, Marek Kowalczyk, Jacek Grembocki, Dariusz Wójtowicz, Krzysztof Górski, Ryszard Polak, a także Roman Józefowicz oraz Jarosław Klinger – Ci zawodnicy pojawili się dokładnie 40 lat temu na boisku w Piotrkowie Trybunalskim i przyczynili się do największego sukcesu w historii klubu. Na ławce trenerskiej zasiedli wówczas Jerzy Jastrzębowski oraz Józef Gładysz.

20230622pp

Biało-Zieloni objęli prowadzenie już w 9.minucie meczu za sprawą trafienia Krzysztofa Górskiego, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego wykonywanego przez Dariusza Raczyńskiego. Pół godziny później na tablicy wyników było już 2:0, a autorem drugiego trafienia dla gdańszczan był Marek Kowalczyk.

Piłkarze Piasta dążyli do zdobycia bramki honorowej, jednak ta sztuka się gliwiczanom nie udała. Po końcowym gwizdku wielka euforia zapanowała w obozie gdańszczan, którzy pierwszy raz w historii zdobyli Puchar Polski. Najpierw odbyli honorową rundę po stadionie i dziękowali tłumnie zgromadzonym kibicom z Wybrzeża, a później podrzucili trenera Jastrzębowskiego. Dla wielu z tych piłkarzy był to najważniejszy mecz w karierze.

Dziś od tych wydarzeń mija 40 lat. W tak piękną rocznicę życzymy dużo zdrowia bohaterom tamtych dni, a kibicom Lechii jeszcze wielu momentów takiej radości jak 22 czerwca 1983 roku.

PUCHAR JEST NASZ!

źródło: własne