Rok 2022 przechodzi do historii. Dla Lechii Gdańsk był to okres słodko-gorzki. Najpierw euforia spowodowana awansem i grą w europejskich pucharach, a później fatalne wyniki i walka o ligowy byt. Oto nasz subiektywny alfabet za minione 12 miesięcy.

A – AKADEMIJA PANDEW – Rywal Lechii w 1. rundzie eliminacji do Ligi Konferencji. Biało-Zieloni odnieśli pewne zwycięstwo nad macedońskim zespołem. W dwumeczu padł wynik 6:2 (4:1 w Gdańsku, 2:1 w Skopju).

B – BARTKOWSKI JAKUB – Najprawdopodobniej nowy nabytek Lechii. W przededniu Sylwestra Lechia ogłosiła bowiem, że prawy obrońca Pogoni po Nowym Roku przejdzie testy medyczne i jeśli wszystko będzie w porządku, dołączy do klubu. 31-latek o miejsce w składzie walczyłby z Davidem Stecem, z którym przed laty grał w Pogoni, oraz z Filipem Koperskim.

C – CONRADO – Jeden z bardziej wyróżniających się piłkarzy Lechii w ostatnich 12 miesiącach. Brazylijczyk zawsze, gdy jest na boisku, wprowadza sporo zamieszania u defensorów przeciwników. W ostatnim czasie o skrzydłowym zrobiło się głośno ze względu na zainteresowanie Rakowa Częstochowa.

D – DERBY – Spotkania, których brakuje. Rywalizacja między Lechią a Arką zawsze wzbudza duże zainteresowanie wśród kibiców, a fetowanie zwycięstwa nad rywalami zza Sopotu stało się już tradycją piłkarzy i fanów Lechii. W 2022 roku niewiele zabrakło, a Arka wróciłaby do ekstraklasy i tym samym oglądalibyśmy kolejne spotkanie derbowe.

E – EUROPEJSKIE PUCHARY – W lipcu po trzech latach przerwy Biało-Zieloni ponownie zagrali w europejskich pucharach. Stało się tak za sprawą dobrej dyspozycji w sezonie 2020/21 i zajęciu 4. miejsca w tabeli. Pierwszy raz w historii Lechii udało się awansować do kolejnej rundy pucharów.

 

F – FLAGI – W tym roku na meczach Lechii pojawiło się kilka nowych flag. M.in. Biskupia Górka oraz Gdańsk Południe. Cieszy fakt, że na spotkaniach pojawia się ich coraz więcej!

G – GOŚCIE – Śląsk Wrocław, Lech Poznań, Wisła Kraków, Górnik Łęczna, Pogoń Szczecin, Rapid Wiedeń, Korona Kielce, Warta Poznań, Jagiellonia Białystok, Raków Częstochowa, Stal Mielec, Legia Warszawa, Piast Gliwice Górnik Zabrze – fani tych ekip w 2022 roku zasiadali na sektorze gości Polsat Plus Areny.

H – HISTORIA – Hasło „My Tworzymy Historię” w 2022 roku było bardzo aktualne. Awans do europejskich pucharów i historyczna pierwsza wygrana w tych rozgrywkach to nie jedyne historyczne osiągnięcia. Flavio bił klubowe i ligowe rekordy, podobnie jak Dusan Kuciak. Oni też dołożyli cegiełkę do historii naszego klubu.

I – INTERNATIONALE – 13 piłkarzy. Tylu obcokrajowców obecnie znajduje się w kadrze Lechii. Słowak, Łotysz, Szwed, Izraelczyk, Chorwat, Brazylijczyk, Austriak, Holender, dwóch Niemców, Turek, Malijczyk i Portugalczyk – oni dziś wchodzą w skład Biało-Zielonych.

J – JUNIORZY - Nasi juniorzy nieźle prezentowali się w ostatnich miesiącach. Jakub Kałuziński, Filip Koperski czy Kacper Sezonienko to tylko niektórzy przedstawiciele Biało-Zielonej młodej generacji. Do drzwi pierwszego składu puka Krystian Okoniewski, a w Centralnej Lidze Juniorów gra kilku utalentowanych graczy. Oby 2023 rok przyniósł jeszcze większą eksplozję talentów w Lechii Gdańsk.

K – KACZMAREK – Najpierw Tomasz, potem Marcin. Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że Lechia Kaczmarkami stoi, bo przecież w przeszłości trenerem zespołu był też „Bobo” Kaczmarek. Od 19 września Lechię prowadzi jego syn.

L – LECHIA GDAŃSK – Nasz ukochany klub. Lechia w mijającym roku obchodziła 77. rocznicę powstania. Prezentem na 77. urodziny był udział w europejskich pucharach.

M – MACEDONIA – To właśnie tam 14 lipca Lechia rozegrała mecz rewanżowy przeciwko Akademiji Pandew. Warunki atmosferyczne w Macedonii o tej porze roku były trudne do gry w piłkę. 40-stopniowy skwar, słońce. Mimo to piłkarze Lechii sprostali zadaniu i wywalczyli awans do 2. rundy.

N – NIEWYPAŁ – Tym słowem można określić transfer Christiana Clemensa do Lechii. Niemiec trafił do Gdańska w lutym i podczas całego swojego pobytu zdobył zaledwie jedną bramkę i nie wyróżniał się niczym. Od piłkarza, który rozegrał ponad 200 spotkań w Bundeslidze wymaga się znacznie więcej…

Gdansk, 15.10.2022EKSTRAKLASA PILKA NOZNA MECZ Lechia Gdansk - Rakow Czestochowa POLISH LEAGUE FOOTBALL GAME Lechia Gdansk - Rakow CzestochowaNZ clemensFOT. ANNA LANGOWSKA/ lechia.net

O – OŚRODEK TRENINGOWY – W październiku wrócił temat budowy ośrodka treningowego Lechii w Bystrej. W Urzędzie Gminy w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie Prezesa Pawła Żelema i wiceprezes Agnieszki Syczewskiej z wójtem oraz radnymi gminy Pruszcz Gdański, podczas którego została zaprezentowana wstępna koncepcja ośrodka szkoleniowego Lechii. Niewykluczone, że niebawem temat inwestycji będzie kontynuowany.

P – PAIXAO FLAVIO – Legenda klubu. W tym roku Flavio pobił kilka ważnych rekordów. Najważniejszy z nich? 23 kwietnia został pierwszym obcokrajowcem, który zdobył co najmniej 100 goli w ekstraklasie.

07.07.2022 GDANSKPILKA NOZNA LIGA KONFERENCJI EUROPY SEZON 2022/2023MECZ LECHIA GDANSK - AKADEMIJA PANDEVN/Z FLAVIO PAIXAOFOT. ANNA LANGOWSKA / LECHIA.NET

R – RAPID – Drugi rywal Lechii w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. W pierwszym meczu wyjazdowym Biało-Zieloni zremisowali 0:0, co dawało nadzieję na awans do kolejnej rundy. I kto wie, co wydarzyłoby się gdyby na meczach był VAR. W Gdańsku bowiem Lechia przegrała 1:2, ale po błędzie arbitra…

S – SZACHTAR DONIECK - Dwa miesiące po wybuchu wojny w Ukrainie, na stadionie w Gdańsku zorganizowano mecz charytatywny Lechii z Szachtarem Donieck. Dochód ze sprzedaży biletów całkowicie przekazano na pomoc dotkniętej wojną Ukrainie.

T – TRANSFERY – A raczej ich brak. Latem do klubu nie przyszedł żaden nowy piłkarz. Podobnie jest dotychczas w przerwie zimowej. Jedynym wzmocnieniem jest powrót do klubu Jana Biegańskiego. Mimo to wydaje się, że początek 2023 roku będzie bogatszy jeśli chodzi o ruchy kadrowe - klub zapowiedział testy Jakuba Bartkowskiego, a media spekulują m.in. o powrocie Simeona Sławczewa.

U – UTRZYMANIE – Cel na najbliższe miesiące. Po fatalnej drugiej części 2022 roku, Biało-Zielonym pozostała wyłącznie walka o ligowy byt. Szkoda, że sukces z sezonu 2021/22 został zaprzepaszczony.

V – VITORIA STEVEN – Były zawodnik Lechii, który wystąpił na mistrzostwach świata w Katarze. Oprócz niego na mundialu zagrało jeszcze trzech innych ex-Lechistów. Steven i reprezentacja Kanady co prawda nie wyszli z grupy, ale na tle lepszych zespołów w grupie wyglądali naprawdę dobrze.

W – WIEDEŃ – Jesteśmy zawsze tam, gdzie nasza Lechia gra! Byliśmy też w Wiedniu. Na trybunach Biało-Zielonych wspierało około 1 tysiąca fanów z Polski, a na trybunie prasowej i fotograficznej obecna była też reprezentacja Lechia.net!

Z – ZWOLIŃSKI ŁUKASZ – W 2022 roku zdobył 15 bramek dla Lechii, co czyni go najlepszym strzelcem klubu w ostatnich 12 miesiącach. Nie wiadomo jednak, co dalej z jego karierą w Lechii. Jego kontrakt wygasa wraz z końcem czerwca, a sam piłkarz pewnie chciałby opuścić klub i spróbować sił zagranicą. Niewykluczone, że już zimą.

 źródło: własne