Ubiegły sezon zespół Lechii do lat 19 zakończył spadkiem z Centralnej Ligi Juniorów. Już 2 marca Biało-Zieloni pod wodzą trenera Macieja Meggera rozpoczną zmagania w Makroregionalnej Lidze Juniorów i powalczą o powrót do CLJ. Przedstawiamy Wam terminarz i kadrę naszej drużyny. 

Gdańszczanie znaleźli się w grupie B Makroregionalnej Ligi Juniorów wraz z innymi zespołami z Pomorskiego ZPN. Biało-Zieloni dwukrotnie zmierzą się z Bałtykiem Koszalin, Błękitnymi Stargard, Gedanią Gdańsk, GESem Poznań, Olimpią Grudziądz, Poznańską 13 i Elaną Toruń. Na koniec sezonu w czerwcu awans do Centralnej Ligi Juniorów wywalczy tylko triumfator grupy. W związku ze zbliżającym się startem rozgrywek, przedstawiamy Wam piłkarzy, którzy na wiosnę będą walczyć o powrót do Centralnej Ligi Juniorów. Warto zaznaczyć, że tylko pięciu graczy w kadrze zespołu jest z najstarszego rocznika 2005, a trzon drużyny stanowi rocznik 2006. W kadrze jest też trzech członków zespołu do lat 17.

Na pozycji bramkarza występować będą Aleksander Bielawa (ur. 2006) i Kamil Nowak (ur. 2007). Ten drugi był już kilkukrotnie zapraszany na treningi z pierwszym zespołem, a jesienią występował także w spotkaniach zespołu do lat 17. Do Lechii trafił latem 2022 roku z UKS Lotos Gdańsk. Z kolei Bielawa może pochwalić się dłuższym stażem w Gdańsku - jest wychowankiem Akademii Lechii. 

W kadrze zespołu do lat 19 jest obecnie sześciu piłkarzy mogących występować na środku obrony, co sprawia, że najpewniej drużyna będzie grała "trójką" z tyłu. Są to kolejno: Oskar Nikadon (ur. 2005), który już rok temu był członkiem drużyny tej kategorii wiekowej, Wojciech Madej (ur. 2007), Marcel Naklicki (ur. 2006), Tobiasz Ociepski (ur. 2006), którzy w zeszłym sezonie byli członkami zespołu do lat 17, a także Michał Smarz i Konrad Polańczyk (obaj ur. 2006). Na wahadłach występować będą zaś Adrian Suchcicki (ur. 2005) i Mateusz Śmiglewski (ur. 2005) - obaj z doświadczeniem w CLJ U-19, a także Hubert Badowski (ur. 2006), Jakub Wieczorkowski (ur. 2006) i Adam Smurawa (ur. 2006).

Trzon środkowej strefy boiska będą stanowić zawodnicy grający na pozycjach "6" i "8". Bliżej linii defensywnej grać mogą Bartosz Szczepankiewicz (ur. 2006) oraz Tymofil Nastyevich (ur. 2006). Z kolei wyżej Mikołaj Sołkiewicz (ur. 2005) i Bartosz Bromirski (ur. 2006).

A kto będzie odpowiedzialny za zdobywanie bramek? Ci, którzy mogą grać na szpicy czy "10". Takich graczy jest aż sześciu. Mowa o Dominiku Lemce (ur. 2005), który też już sporo bramek w CLJ-ce nastrzelał, a także Kacprze Taperku (ur. 2006), Patryku Łuszczu (ur. 2006), Aleksym Maziarce (ur. 2006), Olivierze Bielińskim (ur. 2006) oraz Alanie Wiśniewskim (ur. 2007). 

 20240127 u19kadra

Ponadto występować w zespole do lat 19 będą mogli też czterej zawodnicy, z pierwszej drużyny, którzy przebywają obecnie na obozie w Turcji. Chodzi o Marcela Bajko, Adama Kardasia, Bartosza Borkowskiego oraz Kacpra Gutowskiego (wszyscy ur. 2006). - To będzie niewątpliwą wartością dodaną pod kątem podniesienia poziomu sportowego drużyny - przyznał nam dyrektor Akademii dr Paweł Wolański. Jednocześnie dyrektor dodał, że Bartosz Brzęk i Antoni Mikułko (obaj ur. 2005) na razie nie będą zesłani do drużyny U-19 - chyba, że taką decyzję podejmie Szymon Grabowski i jego sztab. Niewykluczone także, że w lutym dojdzie jeszcze do kilku transferów (przychodzących lub wychodzących) z drużyny.

Pierwszym trenerem drużyny do lat 19 jest Maciej Megger, a jego asystentem Maciej Laskowski. Z bramkarzami pracuje Piotr Opuszewicz. Do niedawna pierwszym trenerem był Marek Zieńczuk, który obecnie pracuje w Chojniczance. 

źródło: Lechia Gdańsk/własne