Poniżej prezentujemy odpowiedź APLG na dzisiejszy komunikat klubu.

W nawiązaniu do informacji o przejęciu przez Lechię Gdańsk SA szkolenia wszystkich roczników młodych piłkarzy jaka ukazała się dzisiaj (piątek, 29 maja) na stronie internetowej klubu informujemy, że Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk w dalszym ciągu zamierza prowadzić szkolenie zawodników zgodnie z założeniami Wieloletniego Planu Szkolenia oraz w dalszym ciągu, wspólnie z Grupą Lotos SA, realizować będzie program Biało–zielona przyszłość z Lotosem, w ramach którego współpracuje z 14 klubami sportowymi na terenie województwa pomorskiego oraz Elbląga, gdzie szkolonych jest ponad 3000 dzieci.

Tutaj przeczytasz komunikat klubu

Użyte w informacji Lechii SA sformułowanie iż „Lechia bierze pod skrzydła wszystkie trenujące roczniki” świadczy o braku wiedzy autora tekstu, na temat przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczących przynależności klubowej zawodników – to rodzice młodych piłkarzy decydują bowiem o tym, w jakim klubie będą w kolejnym sezonie występowały ich dzieci. Użyte stwierdzenie, o przejęciu zawodników sprowadza młodych piłkarzy do roli przedmiotu a nie podmiotu szkolenia piłkarskiego.

Informujemy również, że rozgrywki ligowe, w których uczestniczą poszczególne zespoły w bieżącym sezonie pozostają przynależne do klubu Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk, i poszczególne roczniki przystąpią do treningów, obozów i rozgrywek zgodnie z wcześniej założonym planem, w najwyższych klasach rozgrywkowych.

Niestety z żalem zauważamy, że żadna z osób wymienionych w artykule, które - jak wynika z jego treści - podjęły decyzję w sprawie zmiany systemu szkolenia nie zgłaszała dotąd zastrzeżeń do dotychczasowego systemu szkolenia dzieci i młodzieży, ani nie podjęła merytorycznej dyskusji z Akademią na ten temat, co nie powinno dziwić w tym kontekście, że żadna z tych osób nie znalazła również czasu aby obserwować pracę trenerów Akademii na poszczególnych jednostkach treningowych.

Zarząd Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk stoi na stanowisku, że decyzja Lechii Gdańsk SA nie służy tworzeniu pozytywnej atmosfery wokół klubu, którego ogromną część stanowią także młodzi piłkarze, ich rodzice oraz trenerzy Akademii, którzy każdego dnia wykonują ogromną pracę na rzecz Lechii Gdańsk.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora