Joan Vila Bosch, 1 maja 2014 gościł w Gdańsku na PGE Arenie pokazywał trenerom oraz młodym piłkarzom Lechii Gdańsk, jak poprzez zabawę trenować dzieci i młodzież.

 - Nie ma cudownego przepisu na wytrenowanie gwiazdy. Liczy się praca, poświęcenie i pomysł na to, co chcemy robić - mówił Joan Vila Bosch w rozmowie z Anitą Kobylińską z Radia Gdańsk. Opowiedział też o trzech fazach szkolenia chłopców w szkółce piłkarskiej Barcelony.

Legendarny trener Barcelony podkreślał, że praca z dziećmi musi opierać się na grach i zabawach, które będą jednocześnie uczyć. Dodał, że w wieku 6 czy 7 lat nie da się określić, czy dziecko ma talent do gry w piłkę, nie można stwierdzić, czy będzie profesjonalnym piłkarzem. Przykładem takiej sytuacji był 12-letni Messi, w którym niektórzy trenerzy nie widzieli kandydata do gry w drużynie Barcelony. Joan Vila Bosch opowiedział o trzech ważnych etapach, według których szkoli się chłopców w szkółce piłkarskiej Barcelony:

1. Faza wstępna dla chłopców w wieku 6-11 lat, gdzie kładzie się nacisk na zdolności indywidualne: umiejętność patrzenia, zrozumienia, co robię na boisku, jak powinienem się przemieszczać i dokąd. Dziecko musi zrozumieć, co dzieje się wokół niego, bo boisko jest duże, a wokół jest wielu kolegów i wielu przeciwników.

2. Faza druga (12-17 lat), gdzie ważna jest praca zespołowa i nauka według pozycji zajmowanych na boisku. Innych rzeczy uczy się na pozycji napastnika, innych na pozycji obrońcy.

3. Faza trzecia to już etap profesjonalny, gdzie zawodnicy wykorzystują nabyte umiejętności gry indywidualnej i zespołowej.

Źródło: naszorlik.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora