Aż 87 młodzieżowców pojawiło się na boiskach w tym sezonie T-Mobile Ekstraklasy.

To wynik więcej niż dobry, zwłaszcza że za nami dopiero 16 kolejek.

UEFA za młodzieżowca traktuje w tym sezonie zawodników, którzy urodzili się po 1 stycznia 1992 roku. Zresztą tak samo jest w przypadku regulaminu rozgrywek Ekstraklasy. Oczywiście w każdym roku ta granica jest przesuwana o kolejne 12 miesięcy. I właśnie 87 takich zawodników wystąpiło dotychczas w tym sezonie T-Mobile Ekstraklasy. A mając na uwadze fakt, że łącznie w lidze zagrało 382 piłkarzy, daje to prawie 23 procent całości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wynik z poprzednich rozgrywek, kiedy w najwyższej klasie rozgrywkowej zagrało łącznie 123 młodzieżowców, zostanie poprawiony. Warto również zauważyć, że wśród piłkarzy urodzonych po 1 stycznia 1992 roku w tym sezonie znalazło się tylko 5 obcokrajowców. Pokazuje to zatem, że kluby jeśli już decydują stawiać się na młodzieżowców, to głównie na Polaków. Stały dopływ świeżej krwi do ligi jest więc doskonale widoczny.

Oczywiście, nie wszystkie kluby korzystają z młodych zawodników w równej mierze. Prym wiedzie tu Widzew Łódź, zresztą podobnie było w zeszłym sezonie. Łodzianie w rozgrywkach 2013-14 skorzystali dotychczas z usług 11 piłkarzy urodzonych po 1. stycznia 1992 roku, natomiast w zeszłym sezonie mogli się pochwalić aż 16. takimi zawodnikami. I również Widzew najchętniej korzystał z obcokrajowców w tym względzie, bowiem najpierw Radosław Mroczkowski, a teraz Rafał Pawlak pozwolili zagrać dwóm cudzoziemcom, którzy spełniają kryterium młodzieżowca.

Natomiast na drugim miejscu, jeśli chodzi o stawianie na młodzieżowców uplasowały się dwa kluby - Lechia Gdańsk oraz Jagiellonia Białystok. Zarówno Michał Probierz, jak i Piotr Stokowiec dotychczas w sumie skorzystali z usług ośmiu zawodników urodzonych po 1 stycznia 1992 roku. Warto też dodać, że na przykład Podbeskidzie Bielsko-Biała w 16. kolejkach tego sezonu skorzystało z 7 młodzieżowców, a w całym poprzednim sezonie tylko z 3. Inna sprawa, że są kluby, których trenerzy mają inną filozofię i mniej chętnie korzystają z młodzieżowców - na przykład w barwach Śląska Wrocław wystąpił tylko jeden taki piłkarz.

W każdym razie widać, że moda na stawianie na młodych Polaków nie przestaje obowiązywać, co może przynieść tylko dobre efekty polskiej piłce.

Liczba młodzieżowców, którzy zagrali w tym sezonie Ekstraklasy:
Widzew Łódź - 11
Jagiellonia Białystok - 8
Lechia Gdańsk - 8
Lech Poznań - 7
Podbeskidzie Bielsko-Biała - 7
Pogoń Szczecin - 7
Legia Warszawa - 6
Cracovia - 5
Korona Kielce - 5
Ruch Chorzów - 5
Wisła Kraków - 5
Piast Gliwice - 4
KGHM Zagłębie Lubin - 4
Górnik Zabrze - 2
Zawisza Bydgoszcz - 2
Śląsk Wrocław - 1

Źródło: ekstraklasa.org

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora