W restauracji Ludovisko, która mieści się w hali Olivia, pojawiły się zdjęcia z lat 30. i 50. minionego wieku upamiętniające hokeistów Lechii Lwów, Czarnych Lwów, Lechii Gdańsk i reprezentacji Polski.

Wystawa fotografii będzie stałym elementem dekoracji.

Skąd pomysł na zdjęcia polskich hokeistów sprzed kilkudziesięciu lat?
- Elementem wystroju w restauracji oprócz hokejowych pamiątek, typu kije czy kaski, były zdjęcia kanadyjskich hokeistów. Zapytałem dlaczego? Dlaczego nie mogłyby tam wisieć zdjęcia polskich, gdańskich hokeistów? - mówi Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, prywatnie fan Lechii Gdańsk. - Dlaczego na ścianie restauracji nie miałyby wisieć zdjęcia hokeistów Lechii Lwów czy Lechii Gdańsk.

Krzysztof Kordelewski, właściciel restauracji Ludovisko, przystał na propozycję wymiany elementu dekoracji i sfinansowanie jej.
Kilkanaście zdjęć tworzy swoistą wystawę historii polskiego hokeja na lodzie. Zdjęcia pochodzą z lat 30. i 50. XX wieku. Widać na nich zawodników Lechii Lwów i Czarnych Lwów, które w 1935 roku rywalizowały w finale mistrzostw Polski (złoty medal przypadł Czarnym) oraz Lechii Gdańsk i reprezentacji Polski.

Co ciekawe w zespole mistrza Polski 1935 grali m.in. Zygmunt Czyżewski, który w latach 1945-1946 był piłkarzem Lechii Gdańsk i współzałożycielem tego klubu po wojnie oraz Władysław Lemiszko, który w latach 60. został trenerem piłkarskiej Lechii Gdańsk.

Uroczysta inauguracja wystawy miała miejsce w piątek, 24 listopada, w restauracji Ludovisko, która znajduje się w hali Olivia. Odsłonięcia podczas przerwy w meczu MH Automatyka Gdańsk - GKS Tychy dokonał prezydent miasta Paweł Adamowicz.

- Wystawą inaugurujemy przyszłoroczne obchody 115. rocznicy powstania Lechii Lwów - zaznacza Maciej Lisicki.

źródło: gdansk.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora