W poniedziałek na Stadionie Energa Lechia Gdańsk podejmie Koronę Kielce.

W poprzednich dwóch meczach Biało-Zieloni zdobyli zaledwie 1 punkt ale zważywszy, że graliśmy z Legią i Lechem nie ma co narzekać. Szczególnie styl i zaangażowanie w te mecze rozbudza oczekiwania Kibiców przed kolejnymi meczami. Dlatego mamy nadzieję, że nie trzeba nikogo specjalnie namawiać na przyjście na ten mecz. Liczymy bowiem, że poza walką zobaczymy w końcu punktujący zespół.

Szczególnie zaś zależy nam na licznym wsparciu ze strony Kibiców, którzy gorącym dopingiem wesprą piłkarzy i dodatkowo przypomną im o zbliżających się DERBACH.

Przypomnijmy zatem jak wygląda historia spotkań z naszym najbliższym rywalem.

Do tej pory oba zespoły spotkały się 21 razy, z czego Lechia wygrała 5 meczów, padło 6 remisów i aż 10 razy wygrała Korona.

Pierwszy historyczny pojedynek miał miejsce 21 października 1990 roku w Gdańsku. Mecz niestety zakończył się wygraną gości 1:0 [zobacz szczegóły meczu]. W rewanżu również wygrała Korona 4:0.

Na następny mecz trzeba było czekać 10 lat. Najpierw w Kielcach padł remis 1:1 a na wiosnę w Gdańsku 7 czerwca 2000 roku Lechia zanotowała pierwsze w historii zwycięstwo nad Koroną. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 a obie bramki strzelił Robert Kugiel (17' i 39'). [zobacz szczegóły meczu]

Z wiadomych względów przez kolejne lata czekała nas rywalizacja z zespołami z niższych klas rozgrywkowych więc na następny mecz z Koroną przyszło nam czekać kolejne 10 lat.

Oba zespoły trafiły na siebie w sezonie 2009/10 w dodatku po raz pierwszy w Ekstraklasie. W Gdańsku zanotowaliśmy remis 1:1 a w Kiecach wygrała Korona 1:0.

W kolejnym sezonie 2 razy zwyciężali goście. Korona w Gdańsku 1:0 i Lechia 11 maja 2011 roku w Kielcach 3:2 [zobacz szczegóły meczu], odnosząc tym samym pierwsze zwycięstwo w Ekstraklasie nad Koroną.

Na pierwszą wygraną w Ekstraklasie w Gdańsku musieliśmy czekać do 11 marca 2013 roku. Tym razem również zanotowaliśmy wynik 3:2 a bramki dla Biało-Zielonych zdobyli Duda, Pietrowski i Buzała [zobacz szczegóły meczu]

Historia spotkań z Koroną Kielce

{joomplucat:2236 limit=9|columns=3}

Zobacz całą galerię

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora