Historia oficjalnych spotkań derbowych Lechii Gdańsk z Arką Gdynia rozpoczęła się 2 września 1964 roku od drugoligowego meczu rozgrywanego w Gdańsku. Od tego czasu Biało-Zieloni 43 razy trafiali do bramki Arki. Pierwszym strzelcem został Janusz Charczuk, a jak na razie ostatnim Flavio Paixão.

15 tysięcy kibiców zgromadzonych na stadionie przy Traugutta 2 września 1964 roku było świadkami pierwszej historycznej wygranej gdańszczan. Lechia zwyciężyła 2:1, a gola numer 1 w historii spotkań z Arką strzelił Janusz Charczuk w 60 minucie meczu. Dwie minuty później było już 2:0. Wieczorkowski, wykorzystując lukę w obronie Arki, podał do nieobstawionego Bogdana Adamczyka, a ten z najbliższej odległości podwyższył wynik.

Autorem bramki nr 10 jest Jerzy Kruszczyński. Strzelił ją w pamiętnym meczu 20 czerwca 1984 roku w Gdyni. Biało-Zieloni zwyciężyli wysoko 4:1. Warto dodać, że była to druga bramka meczu zdobyta w 35 minucie z rzutu karnego. Pierwszą i trzecią strzelił również Kruszczyński.

 

Bramka numer 20 przypada na mecz rozgrywany w Gdyni 19 października 1997 roku, a jej autorem jest Marcin Pudysiak. Na murawie zwyciężyli Biało-Zieloni 2:1 a bramki dla Biało-Zielonych strzelili Chrzonowski 33’karny i Pudysiak 45', jednak mecz został zweryfikowany jako walkower 3:0 na korzyść Lechii za chuligańskie ekscesy gospodarzy na murawie.

Bramkę numer 30 strzelił Paweł Nowak. Jak na historię derbową przystało, był to kolejny pamiętny mecz. 1 maja 2011 roku w Gdyni zanosiło się na pierwszą wygraną Arki w Ekstraklasie. Szczególnie po bramce Labukasa w 88, gdy gospodarze prowadzili już 2:0. Lechia pokazała jednak charakter i doprowadziła do remisu 2:2.

Bramka numer 40 tak samo, jak poprzednie jubileuszowe została zdobyta w Gdyni, a jej autorem jest Steven Vitoria. W piątek 13 kwietnia 2018 roku Biało-Zieloni odnieśli ostatnie jak do tej pory zwycięstwo wyjazdowe nad Arką.

27 października 2018 roku w meczu derbowym rozgrywanym w Gdańsku, zakończonym zwycięstwem biało-zielonych 2:1 padła ostatnia, jak do tej pory bramka dla Lechii. Autorem gola numer 43 jest Flavio Paixão.

Lechia.net

Wszyscy strzelcy bramek dla Lechii Gdańsk:

  • Jerzy Kruszczyński, Flávio Paixão - po 6
  • Mirosław Giruć, Marcin Kaczmarek, Karol Piątek, Paweł Buzała, Piotr Wiśniewski, Marco Paixão - po 2
  • Janusz Charczuk, Bogdan Adamczyk, Edmund Wierzyński, Janusz Orczykowski, Jerzy Kasalik, Jacek Grembocki, Sławomir Wojciechowski, Grzegorz Motyka, Artur Chrzonowski, Marcin Pudysiak, Jakub Zabłocki, Ivans Lukjanovs, Paweł Nowak, Luka Vućko, Sławomir Peszko, Steven Vitória, Błażej Augustyn - po 1
  • Michał Marcjanik - bramka samobójcza

* - z uwagi na walkower 19 października 1997 gdzie na murawie biało-zieloni strzelili 2 bramki, jedno trafienie nie ma autora

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora