We wtorek 24 września Lechii Gdańsk w 1/32 Totolotek Pucharu Polski spotka się w Wejherowie z Gryfem. Do tej pory oba zespoły spotykały się ze sobą zaledwie 7 razy. 6-krotnie zwyciężali Biało-Zieloni.  Warto od razu dodać, że mecz ten będzie bardzo ciekawą konfrontacją z uwagi na historię naszego klubu.

Lechia Gdańsk powstała w pierwszych dniach sierpnia 1945. Już 8 sierpnia odbył się pierwszy trening piłkarski, jeszcze bez sprzętu sportowego, w obuwiu w którym sportowcy na co dzień chodzili do pracy, ale z zapałem godnym olimpijczyków.

15 sierpnia klub posiadał już sprzęt sportowy do piłki nożnej i częściowo do lekkoatletyki, zaś już 18 sierpnia K.S. B.O.P. rozegrał swój pierwszy historyczny międzyklubowy mecz! Był to sprawdzian przed zbliżającymi się rozgrywkami krajowymi oraz Świętem Sportu, ale przede wszystkim przed turniejem błyskawicznym w dniu następnym. W towarzyskim meczu pomiędzy Gryfem Wejherowo a K.S. B.O.P. zwyciężyli gdańszczanie z wynikiem 3:0.

Sezon 1946/1947

Dochodzi do paradoksalnej sytuacji – Lechia swoich najlepszych zawodników wystawia jedynie w spotkaniach towarzyskich, natomiast w rozgrywkach A-klasy gra praktycznie rezerwowym składem! Mimo wszystko, zupełnie niespodziewanie, w pierwszym wiosennym meczu ligowym 12 sierpnia 1946 roku, Lechia rozbija Gryfa Wejherowo 5:1 po dwóch bramkach Ziętka i po jednej Matlaka, Karola Kierysza oraz Kazimierza Januszewskiego.

Rezerwowy skład Lechii zagrał w tym meczu nadspodziewanie dobrze, zwyciężając wysoko ambitną i ostrą drużynę Gryfu. Zadowolił przede wszystkim atak, będąc szybkim i skutecznym w akcjach. Filarem defensywnym był Łoś w bramce, najlepszy gracz na boisku. Mecz bardzo żywy, interesujący.
Z kroniki klubowej:

Niestety o meczu rewanżowym z tego sezonu kronika klubowa nie napisała a prasa w tym okresie bardzo zdawkowo pisała o występach Lechii Gdańsk.

Sezon 1947/1948

W kolejnym sezonie Biało-Zieloni ponownie byli lepsi od Gryfa, wygrywając dwukrotnie.

Rundę wiosenną Biało-Zieloni rozpoczęli 20 kwietnia 1947 roku od meczu z Gryfem Wejherowo na własnym stadionie. Do przerwy pojedynek był bardzo zacięty, a zawodnicy schodzili do szatni przy wyniku 1:1. W drugiej części lechiści zagrali zdecydowanie skuteczniej i dorzucili jeszcze pół tuzina bramek, wygrywając ostatecznie 7:1.

W ostatni weekend kwietnia do Gdańska przyjechała drużyna GKS Kresy i rozegrała dwa towarzyskie spotkania z Lechią. Pierwszy odbył się w sobotę 26 kwietnia (2:1 dla Lechii), drugi w niedzielę 27 kwietnia przed południem (przegrana Biało-Zielonych 1:3), a o godzinie 16 Lechia… grała ligowy mecz z Gryfem w Wejherowie. W ciągu 24 godzin Biało-Zieloni rozegrali trzy spotkania! Trudno więc się dziwić, że w Wejherowie było widać przemęczenie piłkarzy Lechii. Mimo wszystko udało im się wygrać 3:1.

1947.04.28.gryf lechia db

W kolejnym sezonie Biało-Zieloni w meczu rozegranym 20 maja 1948 roku po raz kolejny pokonali Gryf Wejherowo na wyjeździe. Tym razem zanotowaliśmy najwyższy w dotychczasowej historii wyniki - padło aż 11 bramek. Lechia wygrał 7:4 a łupem bramkowym podzielili się Rogocz ?’, ?’, ?’, Kupcewicz ?’, ?’, Steinmetz ?’, Goździk ?’.

1948.05.20.gryf wejherowo lechia 4 7

Po tej intensywnej rywalizacji w latach 46-48 nastąpiła wieloletnia przerwa w konfrontacji pomiędzy oboma zespołami, gdyż Lechia przez długie lata rywalizowała na szczeblu krajowym, zaś Gryf tułał się po niższych ligach. Szczytowym osiągnięciem były kilkukrotne awanse na poziom III ligi.

I właśnie na tym poziomie doszło do kolejnej rywalizacji obu 11-tek. W sezonie 1997-98. I tym razem Lechia okazała się dwukrotnie lepsza. W Gdańsku padł wyniki 3:0 zaś w Wejherowie 2:0.

1997.09.28.lechia gryf wejherowo 3 0 c

Puchar Polski

23 września 1998 byliśmy świadkami ostatniej do tej pory potyczki Lechii z Gryfem. Co ciekawe był to również mecz w rozgrywkach Pucharu Polski i co ciekawe w tej samej rundzie.

W regulaminowym czasie gry, żaden zespół nie strzelił bramki. Dogrywka również zakończyła się rezultatem bezbramowym. Dopiero rzuty karne presądziły o awansie Lechii Gdańsk do 1/16.

Poniżej relacja prasowa z tego spotkania.

20190820pp

Podsumowując - oba zespoły zagrały ze sobą do tej pory 7 razy (wg. danych jakie posiadamy).

6 meczów ligowych wygrała Lechia Gdańsk.

1 mecz o Puchar Polski zakończył się remisem.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora