W poniedziałkowy wieczór, na zakończenie 24 kolejki Lotto Ekstraklasy, Lechia Gdańsk zagra w Lubinie z Zagłębiem. Niestety ze względu na karę, nie obejrzą na żywo tego meczu Kibice z Gdańska, tym samym zapraszamy przed telewizory. Transmisję przeprowadzi Eurosport. W oczekiwaniu na mecz poznajcie historię potyczek Lechii z Zagłębiem.

W dotychczasowej historii oba zespoły grały ze sobą 30 razy. 4 mecze zostały rozegrane na poziomie drugoligowym, natomiast pozostałe 26 w Ekstraklasie. Bilans spotkań jest zdecydowanie korzystniejszy dla Biało-Zielonych, którzy zwyciężali 16-krotnie, 8 razy zanotowaliśmy remis, a zaledwie 6-krotnie zwyciężała drużyna Zagłębia.

Pierwszy historyczny pojedynek odbył się w Gdańsku. 15 października 1978 roku w meczu drugoligowym, Lechia zwyciężyła 2:0, a o końcowym wyniku zadecydowały gole strzelone w pierwszych minutach spotkania (1' Andrzej Głownia, 5' Zbigniew Kruszyński) [zobacz szczegóły meczu]

W rewanżu w Lubinie zanotowaliśmy bezbramkowy remis.

Kolejny raz obie drużyny trafiły na siebie ponownie w drugiej lidze. Był to pamiętny dla Kibiców z Gdańska sezon. Pierwszy mecz odbył się w dniu 6 listopada 1983 roku w Lubinie i zakończył się historyczną pierwszą wygraną Lechii na wyjeździe. Jedynego gola meczu zdobył w 45' Ryszard Polak. Dodajmy, że  Biało-Zieloni kończyli ten mecz w 10, gdyż w ostatnich minutach spotkania czerwoną kartkę obejrzał Andrzej Salach. [zobacz szczegóły meczu]

W meczu rewanżowym, w Gdańsku, również wygraliśmy (4:2).

Dwa sezony później obie drużyny zagrały wspólnie, po raz pierwszy, na najwyższym szczeblu rozgrywek. Pierwszy mecz został rozegrany w Lubinie i... znowu wygrała Lechia Gdańsk. Mecz odbył się 29 września 1985 roku i ponownie Gdańszczanie wygrali 1:0, tym razem gola na wagę zwycięstwa zdobył w 60' Bogusław Oblewski. [zobacz szczegóły meczu]

W meczu rewanżowym, w Gdańsku, odnotowaliśmy remis 1:1.

Oba zespoły grały jeszcze wspólnie w Ekstraklasie przez kolejne dwa sezony. Potem niestety Gdańszczanie spadli i na długie lata przyzwyczalili nas do gry w niższych klasach rozgrywkowych.

Co prawda, w pamiętnym sezonie 1995/96, w wyniku fuzji z Olimpią Poznań, odżyły nadzieje kibiców ale był to tylko jednoroczny epizod w Ekstraklasie. Zagłębie wygrało u siebie 3:0, w Gdańsku zanotowaliśmy bezbramkowy remis.

Dopiero od sezonu 2009/10 co roku pasjonujemy się meczami, oby jedenastek, na ekstraklasowym poziomie.

Co ciekawe w tych najnowszych sezonach Lechia Gdańsk aż 5-krotnie zwyciężała na wyjeździe.

Warto też odnotować, że najwyższa wygrana Biało-Zielonych miała miejsce właśnie w Lubinie. 30 maja 2013 roku Lechia zwyciężyła 3:0 [zobacz szczegóły meczu]

Najwięcej bramek (6) oglądaliśmy dwukrotnie. 24 czerwca 1984 roku, w Gdańsku zwyciężyła Lechia 4:2 a 22 września 2018 roku, czyli w ostatnim spotkaniu obu 11-tek padł remis 3:3. Był to jeden z tych meczów, które chce się jak najszybciej zapomnieć.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora