Godziny dzielą nas od spotkania na szczycie Lotto Ekstraklasy. Lechia Gdańsk o godzinie 20:30 podejmie przed własną publicznością zespół Piasta Gliwice. Będzie to 43 spotkanie obu drużyn w historii. Co ciekawe Lechia i Piast to przez lata typowe zespoły drugoligowe.

Przekłada się to na tabelę wszechczasów I ligi, gdzie na pierwszym miejscu jest obecnie Zawisza Bydgoszcz a tuż za nim Piast 35 sezonów i 1169 punkty oraz Lechia 32 sezony i 1152 punkty. Na tym poziomie rozgrywek zanotowaliśmy 20 pojedynków a bilans jest korzystniejszy dla Lechii - 9 zwycięstw, 5 remisów i 6 porażek.

Na poziomie Ekstraklasy zanotowaliśmy już 19 pojedynków z czego 9 to zwycięstwa Lechii, 4 remisy i 6 wygranych Piasta.

3 razy zespoły spotkały się w Pucharze Polski i 3 razy wygrywała Lechia Gdańsk.

Podsumowując, piątkowy mecz będzie 43 spotkaniem w historii pomiędzy Piastem Gliwice a Lechią Gdańsk. Dotychczasowy bilans jest zdecydowanie korzystniejszy dla Biało-Zielonych, którzy zwyciężyli 21 razy, padło 9 remisów a 12 razy wygrywali piłkarze z Gliwic.

Po raz pierwszy obie drużyny trafiły na siebie w sezonie 1963/64 na zapleczu Ekstraklasy. Pierwszy historyczny pojedynek miał miejsce w Gdańsku 15 września 1963 roku i zakończył się wygraną Lechii 1:0 po bramce Władysława Musiała w 82 minucie [zobacz szczegóły meczu]. W rewanżu wygrał Piast 2:1.

Kolejna okazja do spotkań była w sezonie 1972/73. Pierwszy mecz został rozegrany w Gliwicach 29 października 1972 roku i zakończył się rezultatem 0:1 czyli pierwszą wygraną Lechii na wyjeździe. Bramkę na wagę 2 punktów zdobył Janusz Orczykowski w 28 minucie[zobacz szczegóły meczu].

W kolejnych sezonach często dochodziło do potyczek Lechii z Piastem a kibicom najbardziej z tego okresu zapadł w pamięci meczu finałowy o Puchar Polski. Spotkanie zostało rozegrane w Piotrkowie Trybunalskim 22 czerwca 1983 roku i zakończyło się wygraną Lechii 2:1 po golach Krzysztofa Górskiego i Marka Kowalczyka, co jest największym sukcesem Klubu w całej 70-letniej historii [zobacz szczegóły meczu]

Ubiegłe sezony oba zespoły spotykały się na poziomie Ekstraklasy ale od ostatniego zwycięstwa Biało-Zielonych w Gdańsku nad Piastem mijają już 3 lata. Po raz ostatni komplet punktów Lechia zgarnęła 23 października 2016 roku wygrywając 3:2 po dwóch bramkach Flavio Paixao i jednym trafieniu Sławka Peszki.

Dzisiejszy mecz pokaże jak silna jest Lechia.

Przyjdź na stadion i wspieraj Biało-Zielonych! #MyWierzymy #ToNieCzary

 

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora