W sobotę o godzinie 20:30 na Stadionie Energa spotkają się zespoły Lechii Gdańsk i Wisły Płock.

Będzie to dopiero 7 pojedynek w historii spotkań pomiędzy oboma zespołami.

Zespół z Płocka został założony w 1947 roku ale jak widać przez większość sezonów grywał na innym poziomie rozgrywek niż gdańszczanie.

Dotychczasowy bilans spotkań jest korzystniejszy dla Biało-Zielonych, którzy wygrali 3 pojedynki, padły 2 remisy i 1 zwyciężył zespół z Płocka. Bilans bramek to 13:6.

Pierwszy historyczny pojedynek miał miejsce 26 października 1980 roku. Mecz został rozegrany w Płocku i zakończył się wysoką wygraną Lechii aż 4:1 (br: Studzizba, Erlich i 2x Kierno).

Zobacz szczegóły tego meczu

Rewanżowy mecz rozegrany w Gdańsku na wiosnę 1981 roku zakończył się bezbramkowym remisem.

Na kolejny mecz kibice obu drużyn musieli czekać ponad 25 lat. Doszło do niego dopiero w sezonie 2007/2008 i co ciekawe obie drużyny spotkały się wtedy w lidze jak i w Pucharze Polski.

W meczach ligowych zanotowaliśmy remis 2:2 w Płocku i zwycięstwo Lechii 1:0 w Gdańsku.

Ważniejszy jednak był mecz w ramach 1/8 finału Pucharu Polski. Mecz został rozegrany 18 listopada 2007 roku i zakończył się pogromem Wisły aż 5:1. Zwycięstwo to zapewniło Lechii awans do 1/4, gdzie w dwumeczu spotkaliśmy się z drużyną Legii Warszawa.

W obecnym sezonie w meczu pierwszej kolejki drużyna Wisły Płock odniosła pierwsze w historii zwycięstwo nad Lechią. Miejmy nadzieję, że na drugie poczekają jeszcze długo.

Warto dodać, że przed sobotnim meczem Lechia zajmuje 2 miejsce w tabeli zaś Wisła 14. Oby ta przewaga była widoczna na murawie i na tablicy wyników.

Zobacz pełną historię spotkań z Wisłą Płock

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora