25 listopada 1956 roku piłkarze Lechii Gdańsk święcili swój pierwszy sukces w historii klubu.

Tego dnia zakończyły się bowiem rozgrywki ligowe, w których Biało-Zieloni stanęli na trzecim stopniu podium. Do dziś to najwyższa lokata, którą zajęli Lechiści w dotychczasowych występach w Ekstraklasie.

Swój brązowy sezon (wówczas w Ekstraklasie grano systemem wiosna - jesień) podopieczni Tadeusza Forysia i Piotra Nierychły rozpoczęli co prawda od porażki 1:3 z faworyzowaną Legią Warszawa, ale w kolejnych meczach pokazali, że są w wyśmienitej formie i pod koniec roku mogą liczyć się w walce o najwyższe miejsca w tabeli. O wygranych Lechii decydowała nie tylko skuteczność w ataku, ale przede wszystkim szczelna defensywa, dzięki której gdańszczanie tracili bardzo mało goli. To wówczas narodził się przydomek Lechii - „Murarze z Wybrzeża”, bowiem postawiona przed bramką gdańszczan obronna ściana była dla rywali praktycznie nie do sforsowania. A nazwiska Romana Korynta, Romana Rogocza, Czesława Lenca, Władysława Musiała czy braci Henryka i Roberta Gronowskich - liderów tamtej drużyny - zapadły w pamięć kibiców na długie lata, a sami piłkarze stali się klubowymi legendami.

Terminarz Lechii w sezonie 1956

Seria pięciu wygranych spotkań z rzędu pod koniec pierwszej fazy rozgrywek sprawiła, że na ligowym półmetku Biało-Zieloni zajmowali drugie miejsce, ustępując prowadzącej Legii jedynie pod względem bilansu bramkowego.

Runda rewanżowa nie zaczęła się dla Lechii optymistycznie, bo od porażek z Legią oraz Garbarnią Kraków. Jednak szybko Lechiści wrócili na właściwie tory i do końca sezonu utrzymywali się w czołówce stawki. Gdańszczanie mieli nawet szansę na tytuł wicemistrzowski, ale na finiszu rozgrywek musieli uznać wyższość swojego bezpośredniego rywala Ruchu Chorzów z legendarnym Gerardem Cieślikiem w składzie. „Niebiescy” wyprzedzili Lechię o dwa punkty, zaś tytuł mistrzowski powędrował w ręce warszawskiej Legii.

Tabela końcowa Ekstraklasy 1956

W 22 meczach „brązowego” sezonu Lechiści zdobyli 27 punktów, odnosząc 10 zwycięstw, 7 remisów i 5 porażek. Strzelili 25 goli, a stracili 21.

Kadrę zespołu, który zajął trzecie miejsce w Ekstraklasie tworzyli: Jerzy Czubała, Kazimierz Frąckiewicz, Józef Górny, Henryk Gronowski, Robert Gronowski, Zygmunt Gross, Benedykt Gumowski, Jerzy Kaleta, Alfred Kobylański, Roman Korynt, Aleksander Kupcewicz, Hubert Kusz, Czesław Lenc, Władysław Musiał, Czesław Nowicki, Roman Rogocz

Kadra Lechii w sezonie 1956

{joomplucat:54 limit=6|columns=3}

1956-10-11 Lechia Gdańsk - America Horizonte (Brazylia) 0:0

źródło: własne / Lechia.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora