W Wielką Sobotę w Gdańsku rozpocznie się prawdziwa walka o podium Lotto Ekstraklasy w sezonie 2018/2019. Lechia Gdańsk z dorobkiem 60 punktów zajmuje pierwsze miejsce zaś nasz dzisiejszy rywal Piast Gliwice jest trzeci z 53 punktami. Wygrana Gdańszczan bardzo mocno przybliży nas do co najmniej drugiego miejsca na koniec sezonu. 

Obejrzymy dzisiaj 44 spotkanie obu drużyn w historii. Co ciekawe Lechia i Piast to przez lata typowe zespoły drugoligowe.

Przekłada się to na tabelę wszechczasów I ligi, gdzie na pierwszym miejscu jest obecnie Zawisza Bydgoszcz a tuż za nim Piast 35 sezonów i 1169 punkty oraz Lechia 32 sezony i 1152 punkty. Na tym poziomie rozgrywek zanotowaliśmy 20 pojedynków a bilans jest korzystniejszy dla Lechii - 9 zwycięstw, 5 remisów i 6 porażek.

Na poziomie Ekstraklasy zanotowaliśmy już 20 pojedynków z czego 10 to zwycięstwa Lechii, 4 remisy i 6 wygranych Piasta.

3 razy zespoły spotkały się w Pucharze Polski i 3 razy wygrywała Lechia Gdańsk.

Podsumowując, sobotni mecz będzie 44 spotkaniem w historii pomiędzy Piastem Gliwice a Lechią Gdańsk. Dotychczasowy bilans jest zdecydowanie korzystniejszy dla Biało-Zielonych, którzy zwyciężyli 22 razy, padło 9 remisów a 12 razy wygrywali piłkarze z Gliwic.

Po raz pierwszy obie drużyny trafiły na siebie w sezonie 1963/64 na zapleczu Ekstraklasy. Pierwszy historyczny pojedynek miał miejsce w Gdańsku 15 września 1963 roku i zakończył się wygraną Lechii 1:0 po bramce Władysława Musiała w 82 minucie [zobacz szczegóły meczu]. W rewanżu wygrał Piast 2:1.

Kolejna okazja do spotkań była w sezonie 1972/73. Pierwszy mecz został rozegrany w Gliwicach 29 października 1972 roku i zakończył się rezultatem 0:1 czyli pierwszą wygraną Lechii na wyjeździe. Bramkę na wagę 2 punktów zdobył Janusz Orczykowski w 28 minucie[zobacz szczegóły meczu].

W kolejnych sezonach często dochodziło do potyczek Lechii z Piastem a kibicom najbardziej z tego okresu zapadł w pamięci meczu finałowy o Puchar Polski. Spotkanie zostało rozegrane w Piotrkowie Trybunalskim 22 czerwca 1983 roku i zakończyło się wygraną Lechii 2:1 po golach Krzysztofa Górskiego i Marka Kowalczyka, co jest największym sukcesem Klubu w całej 70-letniej historii [zobacz szczegóły meczu]

Ostatnie sezony oba zespoły spotykały się na poziomie Ekstraklasy. Lechia przez kilka lat nie mogła poradzić sobie z Piastem przed własną publicznością. Udało się tego dokonać całkiem niedawno. W meczu 27 kolejki obecnego sezonu Biało-Zieloni zwyciężyli 2:0. Miejmy nadzieję, że i dzisiaj pokuszą się o komplet.

 

 

Przyjdź na stadion i wspieraj Biało-Zielonych! #MyWierzymy #ToNieCzary #GramyOTron

 

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora