W środę, w Szczecinie, czeka nas 54 w historii pojedynek Lechii Gdańsk z Pogonią Szczecin. Dotychczasowy bilans jest minimalnie korzystniejszy dla Władców Północy, którzy zwyciężali 20 razy, zanotowaliśmy 14 remisów a 19-krotnie wygrywał zespół Pogoni.

Pierwszy historyczny pojedynek został rozegrany 26 listopada 1950 roku w Szczecinie w meczu  I serii eliminacyjnej Pucharu Polski. Gospodarze, którzy występowali jeszcze pod nazwą Koło Sportowe Zarządu Portu Szczecin wygrali 3:2 a strzelcem pierwszej w historii bramki drużynie Portowców był Leszek Goździk.

1950.11.27.Sukces szczecińskich portowców [KurS]

W lidze oba zespoły spotkały się dopiero w roku 1959 w Ekstraklasie. Pierwszy mecz został rozegrany w Gdańsku 10 maja 1959 roku i zakończył się wysoką wygraną Biało-Zielonych 4:1. W rewanżu w Szczecinie, górą byli gospodarze, którzy zwyciężyli 1:0.

W kolejnym sezonie, ponownie pierwszy pojedynek odbył się w Gdańsku, Tym razem zanotowaliśmy bezbramkowy remis. Więcej działo się w meczu rewanżowym rozegranym 16 października 1960 roku w Szczecinie. Tego dnia Biało-Zieloni zanotowali pierwsze w historii zwycięstwo w Szczecinie i to od razu na szczeblu Ekstraklasy. Mecz zakończył się rezultatem 3:1 a bramki dla Lechii strzelali Czesław Nowicki 12', 30', Władysław Musiał 43'karny.

20190423pogon

Co ciekawe Lechia ma patent na zwycięstwa w Szczecinie. Do tej pory udało jej się to aż 9 razy. Trzymajmy więc wszyscy kciuki, by w środowy wieczór udało się to po raz 10!

#MyWierzymy #GramyOTron #ToNieCzary

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora