Już dzisiaj o godz. 15:30 Lechia Gdańsk powalczy o cenne 3 punkty w walce o podium Ekstraklasy.

Dzisiejszym rywalem Biało-Zielonych będzie zespół Korony Kielce. Mecz ten należy wygrać jeżeli Lechia chce walczyć o najwyższe cele w tym sezonie a warto też dodać, że zwycięstwo Biało-Zielonych poprawi dość słaby dotychczasowy bilans spotkań z Koroną.

Do tej pory oba zespoły spotkały się 20 razy, z czego Lechia wygrała 5 meczów, padło 5 remisów i aż 10 razy wygrała Korona.

Pierwszy historyczny pojedynek miał miejsce 21 października 1990 roku w Gdańsku. Mecz niestety zakończył się wygraną gości 1:0 [zobacz szczegóły meczu]. W rewanżu również wygrała Korona 4:0.

Na następny mecz trzeba było czekać 10 lat. Najpierw w Kielcach padł remis 1:1 a na wiosnę w Gdańsku 7 czerwca 2000 roku Lechia zanotowała pierwsze w historii zwycięstwo nad Koroną. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 a obie bramki strzelił Robert Kugiel (17' i 39'). [zobacz szczegóły meczu]

Z wiadomych względów przez kolejne lata czekała nas rywalizacja z zespołami z niższych klas rozgrywkowych więc na następny mecz z Koroną przyszło nam czekać kolejne 10 lat.

Oba zespoły trafiły na siebie w sezonie 2009/10 w dodatku po raz pierwszy w Ekstraklasie. W Gdańsku zanotowaliśmy remis 1:1 a w Kiecach wygrała Korona 1:0.

W kolejnym sezonie 2 razy zwyciężali goście. Korona w Gdańsku 1:0 i Lechia 11 maja 2011 roku w Kielcach 3:2 [zobacz szczegóły meczu], odnosząc tym samym pierwsze zwycięstwo w Ekstraklasie nad Koroną.

Na pierwszą wygraną w Ekstraklasie w Gdańsku musieliśmy czekać do 11 marca 2013 roku. Tym razem również zanotowaliśmy wynik 3:2 a bramki dla Biało-Zielonych zdobyli Duda, Pietrowski i Buzała [zobacz szczegóły meczu]

Warto też odnotować, że w bieżącym sezonie Lechia potrafiła pokonać Koronę w Gdańsku (12 sierpnia 2016 roku) i co ciekawe wtedy też zanotowaliśmy rezultat 3:2.

Historia spotkań z Koroną Kielce

A jak będzie dzisiaj? Powtórka wyniku mile widziana.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora