W niedzielę Górnik Zabrze spotka się z Lechią Gdańsk po raz 43 w historii.

Zabrzanie są w ścisłej czołówce (8 miejsce) zespołów, z którymi Lechia rozegrała najwięcej spotkań w historii.  Ogólny bilans tych meczów jest zdecydowanie korzystniejszy dla gospodarzy. Górnik wygrywał z Lechią aż 22-krotnie, 10 spotkań kończyło się remisem, a 10 wygrali Biało-Zieloni. Stosunek bramek to 38:61 dla Górnika. 

Pierwszy historyczny pojedynek w Zabrzu został rozegrany 14. listopada 1954 i zakończył się wygraną gości 2:0 po dwóch bramkach Roberta Gronowskiego [zobacz raport z tego meczu]

lechia.net

Oba zespoły spotykały się często w latach 50-tych i 60-tych. Potem niestety nastąpiła ponad 20-letnia przerwa gdyż jak wiadomo Lechia nie była zespołem, który grywał w I lidze.

Dopiero po powrocie do Ekstraklasy ponownie przez kilka sezonów Lechiści mieli okazje do konfrontacji z Górnikiem. Niestety po kilku sezonach, ponownie zespół spadł do II ligi i nie tylko....

Obecnie od sezonu 2008/09 rywalizacja toczy się co sezon gdyż obie drużyny grają cały czas w najwyższej klasie rozgrywek.

Co ciekawe ostatni mecz pomiędzy tymi zespołami, był rozegrany również w Zabrzu 01. czerwca 2014 i zakończył się także wynikiem 0:2 i tutaj również dwie bramki strzelił jeden zawodnik Vranjes [zobacz raport meczowy]. Nie będziemy mieli nic przeciwko aby w niedzielę powtórzyć ten wyczyn, co w obecnej sytuacji drużyny i klubu jest bardzo wskazane.

Historia spotkań Lechii z Górnikiem Zabrze

Odwiedź nasze archiwum prasowe

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora