W sobotę 25 lutego na stadionie Energa Lechia Gdańsk podejmie Cracovię.

Będzie to 35 pojedynek w historii spotkań pomiędzy tymi zespołami. Dotychczasowy bilans jest minimalnie korzystniejszy dla naszych gości, którzy zwyciężali dotychczas 14 razy, Lechia zanotowała 12 wygranych i padło 8 remisów. W bramkach mamy 46:49.

Po raz pierwszy obie drużyny spotkały się w sezonie 1949 w I lidze. Pierwszy historyczny pojedynek został rozegrany 20 marca 1949 roku i zakończył się wysoką wygraną doświadczonego zespołu z Krakowa 5:1 [zobacz szczegóły meczu]. Jedyną bramkę dla Lechii zdobył Piotr Nierychło w 25 minucie meczu. W rewanżu w Gdańsku padł remis 1:1 a Lechia spadła do drugiej ligi.

Rok 1952 to powrót Lechii do I ligi i kolejna okazja do rywalizacji z Cracovią. Tym razem było zdecydowanie lepiej. Pierwszy mecz rozegrany w Gdańsku 7 września 1952 roku zakończył się wygraną Lechii 5:0, która jest zarazem najwyższą wygraną Biało-Zielonych w historii nad Cracovią. Bramki w tym meczu strzelali: Mieczysław Wawrzusiak '13, Robert Gronowski 27', 83', Krzysztof Baszkiewicz 89', 90' [zobacz szczegóły tego meczu]

Artykuł prasowy z meczu Lechia Cracovia

Ostatni mecz z Cracovią w Gdańsku rozegrany 17 lipca 2015 roku zakończył się niestety wygraną naszego rywala 1:0 [zobacz szczegóły meczu].

Ostatnie zwycięstwo w Gdańsku Lechia zanotowała 4 października 2014 roku, zwyciężając minimalnie 1:0 po bramce Macieja Makuszewskiego strzelonej w 5 minucie meczu [zobacz szczegóły meczu].

Chyba najwyższa pora po 875 dniach wygrać i tym samym utrzymać fotel lidera.