Już dzisiaj biało-zieloni zakończą rundę jesienną spotkaniem z „Pasami”. Mecz na stadionie przy ulicy Kałuży będzie czterdziestą szóstą potyczką obu ekip. Początek rywalizacji w Krakowie o 17.30!

Podopieczni trenera Piotra Stokowca nie mają ostatnio dobrego czasu. Przegrali cztery mecze z rzędu, a ponadto nie zdobyli w nich ani jednej bramki. Takiej czarnej serii za kadencji Stokowca jeszcze nie było. Mecz z Cracovią będzie okazją, żeby chociaż w minimalnym stopniu poprawić nastroje kibiców. Chociaż święta w Gdańsku i tak do najweselszych należeć pewnie nie będą. Z kolei gospodarze sobotniego starcia plasują się aktualnie na dziewiątym miejscu w tabeli i minimalnie wyprzedzają Lechię Gdańsk. W ostatniej kolejce okazali się lepsi od Górnika, którego pokonali w Zabrzu 0:2.

W przeszłości gdańszczanie grali z Cracovią czterdzieści pięć razy. Korzystnej wygląda bilans Pasów, które dwadzieścia dwa razy pokonywały Lechię Gdańsk. Biało-zieloni z kolei okazali się lepsi od krakowian czternaście razy. Dziewięciokrotnie w starciach obu ekip padał remis. Również bilans bramkowy jest korzystniejszy dla gospodarzy dzisiejszego spotkania, którzy trafili do siatki gdańszczan siedemdziesiąt razy. Pięćdziesiąt siedem trafień przeciwko Cracovii zdobyli z kolei biało-zieloni. Kto wyjdzie zwycięsko z sobotniej konfrontacji?

20200704 053 rul 8874

Pierwszy raz spotkanie obu drużyn odbyło się w Krakowie w 1949 roku w ramach rozgrywek I ligi. Dla gdańszczan nie była to szczęśliwa niedziela w Małopolsce, bo przegrali z „Pasami” aż 5:1. Honorową bramkę dla biało-zielonych zdobył w tamtym spotkaniu Piotr Nierychło. Na pierwsze zwycięstwo Lechia Gdańsk musiała czekać do września 1952 roku, kiedy to biało-zieloni wygrali z Cracovią na stadionie przy ulicy Traugutta aż 5:0. Wówczas na listę strzelców dwukrotnie wpisali się Robert Gronowski oraz Krzysztof Baszkiewicz, a jedną bramkę dołożył jeszcze Mieczysław Wawrzusiak.

W zeszłym sezonie Lechia zmierzyła się z Cracovią w lidze trzykrotnie i wszystkie trzy mecze zakończyły się niestety porażką gdańszczan. W czternastej kolejce przy Kałuży „Pasy” okazały się lepsze od Lechii i wygrały 1:0. W  czerwcowym rewanżu w Gdańsku również zwycięsko z konfrontacji wyszły „Pasy”, które ograły gospodarzy 1:3. W rundzie finałowej na stadionie w Letnicy również lepsi okazali się goście z Krakowa, którzy wygrali 0:3.  

W lipcu 2020 roku obie ekipy spotkały się także w finale Pucharu Polski rozegranym w Lublinie. Po emocjonującym meczu minimalnie lepszy okazał się zespół z Krakowa, który wygrał mecz finałowy 3:2 i tym samym zdobył pierwszy w historii klubu Puchar Polski. Biało-zielonym niestety nie udało się obronić zdobytego przed rokiem trofeum. Dla Lechii do siatki trafili tamtego wieczoru Patryk Lipski oraz Omran Haydary.

Dzisiaj czeka nas więc czterdzieste szóste starcie obu ekip. Kto wyjdzie zwycięsko z tej konfrontacji? Początek spotkania o 17.30!

 źródło: własne