W sobotę 19 września 2020 roku, na Stadionie Energa, po ponad 24 latach przerwy, będziemy świadkami 19-ego w historii spotkania pomiędzy Lechią Gdańsk a Stalą Mielec. Dotychczasowy bilans jest korzystniejszy dla naszych gości, którzy zwyciężyli 8 razy, Lechia wygrywała 4 razy, zanotowaliśmy też 6 remisów.

Pierwszy raz oba zespoły spotkały się w sezonie 1961 na poziomie Ekstraklasy.

Pierwszy historyczny mecz został rozegrany 14 maja 1961 roku w Gdańsku. Goście wygrali 2:0 (bramki: Kapuściński 1’, Tobollik 10’).  zobacz szczegóły

Rewanż rozegrany w Mielcu 6 września 1961 roku zakończył się pogromem biało-zielonych, którzy przegrali aż 1:6 - jest to najwyższa przegrana ze Stalą w historii.

W kolejnym sezonie dwukrotnie zanotowaliśmy remis. W Gdańsku 0:0, w Mielcu 1:1.

Po raz trzeci zespoły spotkały się w sezonie 1963/64 na poziomie drugoligowym. Pierwszy mecz rozegrany w Gdańsku 24 listopada 1963 roku, zakończył się historyczną pierwszą wygraną piłkarzy Lechii. Gola na wagę zwycięstwa strzelił Bogdan Adamczyk w 70' z rzutu karnego. zobacz szczegóły W meczu rewanżowym rozegranym 28 maja 1964 roku, Lechia odniosła pierwszą wygraną w historii na wyjeździe 3:0.

W kolejnych 3 sezonach oba zespoły rywalizowały nadal na poziomie drugoligowym.

Na następne mecze kibice obu drużyn musieli czekać aż do sezonu 1985/86. Tym razem była to Ekstraklasa. Pierwszy mecz odbył się w Gdańsku. 21 września 1985 roku Lechia odniosła pierwszą w historii wygraną na poziomie Ekstraklasy nad Stalą Mielec. Biało-zieloni zwyciężyli 2:0 (bramki: 10' Jarosław Nowicki, 59' Jacek Bąk) zobacz szczegóły. W. meczu rewanżowym zwyciężyła Stal 3:0.

Ostatnia rywalizacja obu 11-tek to pamiętny sezon z fuzją w tle, czyli 1995/96. Mecz w Mielcu został rozegrany 24 września 1995 roku i zakończył się wygraną gospodarzy 2:1, zaś rewanż w Gdańsku rozegrany 28 kwietnia 1996 roku zakończył się remisem 1:1 a bramka na wagę remisu padła w ostatniej minucie meczu zobacz szczegóły.