W sobotę 29 sierpnia, na Stadionie Energa, będziemy świadkami 24-ego w historii spotkania pomiędzy Lechią Gdańsk a Rakowem Częstochowa. Dotychczasowy bilans jest minimalnie korzystniejszy dla Rakowa. Lechia zwyciężał 8 razy, Raków 10, zanotowaliśmy też 5 remisów.

Lechia przez wiele sezonów była typowym drugoligowcem (na szczęście to już historia). Świadczy nawet o tym historia spotkań. Na 23 mecze aż 18 odbyło się na poziomie drugoligowym, 4 w Ekstraklasie (w tym pamiętny sezon 1995/96 i fuzja Lechii z Olimpią Poznań) a 1 w ubiegłorocznym Pucharze Polski.

Pierwszy historyczny pojedynek został rozegrany 3 listopada 1963 roku w Częstochowie, oczywiście na poziomie drugoligowym. Gospodarze zwyciężyli 1:0 po bramce zdobytej z rzutu karnego w 50 minucie przez Szmidta. [zobacz szczegóły meczu]

W meczu rewanżowym rozegranym 7 czerwca 1964 roku w Gdańsku Biało-Zieloni odnieśli pierwsze historyczne zwycięstwo nad drużyną z Częstochowy. [zobacz szczegóły meczu] Klasycznym hat-trickiem popisał się Bogdan Adamczyk, strzelając wszystkie 3 bramki w drugiej połowie meczu (65, 77, 88)

Relacja z meczu Lechia Gdańsk-Raków Częstochowa

W kolejnych dwóch sezonach oba zespoły rywalizowały wspólnie w drugiej lidze.

18 czerwca 1966 roku w jednym z ostatnich meczów sezonu Lechia Gdańsk zanotowała pierwszą wygraną na wyjeździe. Gola na wagę zwycięstwa zdobył Henryk Wieczorkowski w 59 minucie meczu. Warto dodać, że w 52 minucie Henryk Gronowski obronił sygnalizowany rzut karny wykonywany przez Stachowiaka.

Raków zakończył rozgrywki na 13 pozycji i pożegnał się z drugą ligą. Lechia nie była lepsza i zaledwie sezon później również spadła do 3 ligi. Tym samym na długie lata nastąpiła przerwa w rywalizacji obu 11-stek.

Dopiero w sezonie 1990/91, oczywiście w drugiej lidze, mieliśmy okazję oglądać mecze Lechii z Rakowem.

I ponownie w trzecim sezonie wspólnej rywalizacji Biało-Zieloni zanotowali drugą wygraną w historii na wyjeździe. 15 sierpnia 1992 roku Lechia zwyciężyła 3:1 a bramki dla gdańszczan strzelali 4'Rafał Kaczmarczyk, 10'Karol Sobczak i 35'Sławomir Wojciechowski

Relacja z meczu Raków Częstochowa-Lechia Gdańsk

Niewielu kibiców pamięta już mecze z lat 90-tych, ale ten z końcówki ubiegłego sezonu pamięta każdy. 10 kwietnia 2019 w meczu o 1/2 finału Pucharu Polski, Lechia Gdańsk odniosła 3-cią wygraną w historii na wyjeździe.

W poprzednim sezonie biało-zieloni dwukrotnie przegrali z Rakowem, szczególnie bolesna była ostatnia porażka przed własną publicznością 0:3. Mamy nadzieję, że teraz będzie inaczej.