lechia

Kontynuujemy dziś historyczną podróż z Lechią po latach 80-tych. Teraz przyszła pora na prezentację sezonu 1987/88.

Lata 80-te to chyba najbarwniejszy w dotychczasowej historii Lechii okres. Awanse, spadki, europejskie puchary, III liga. Działo się wiele. Wiele nazwisk piłkarzy z tej dekady zapadło również kibicom na długie lata w pamięci.

Sezon ten był niestety ostatnim, w którym Biało-Zieloni grali w Ekstraklasie. Lechia rozpoczęła rozgrywki pod wodzą Zbigniewa Kociołka, którego od 20 kolejki zastąpił Stanisław Stachura. Następcy nie udało się jednak utrzymać dla Gdańska pierwszej ligi i po 30 kolejkach Lechia z 26 punktami ukończyła rozgrywki na 12 miejscu.

Drużyny, które na koniec sezonu zajęły pozycje 11-14 rozegrały baraże o utrzymanie. Lechia w dwumeczu z Olimpią Poznań przegrała w Poznaniu 0:1 zaś w rewanżu zremisowała 2:2 i pożegnała się na długie lata z grą na najwyższym szczeblu rozgrywek.

foto
Obejrzyj galerie z lat 80-tych [link]

 

Poniżej kilka ciekawostek związanych z sezonem 1987/88:

- W sezonie tym, Lechia nie zanotowała wysokich porażek, jednakże aż czterokrotnie przegrała 2:0;

- Najwyższe zwycięstwo Lechii to mecz z Olimpią Poznań w 30 kolejce, zakończony rezultatem 3:2, w tym meczu padła zarazem największa liczba bramek (5) [opis];

- Komplet występów w barwach Lechii zanotował Janusz Stawarz (30) [zobacz profil], zaś jedno spotkanie mniej rozegrał Aleksander Cybulski [zobacz profil];

- Biało-Zieloni w całym sezonie strzelili zaledwie 18 bramek, a co za tym idzie najlepszym snajperem okazał się Ryszard Przygodzki, który trafił 4-krotnie do bramki rywali [zobacz profil];

Poniżej znajdziecie odnośniki do rozgrywek ligowych oraz pucharowych w sezonie 1987/88. Jak widać brakuje nam zdjęcia jednego z piłkarzy (Ireneusz Calski). Liczymy, że zajrzą tu osoby zainteresowane historią naszego klubu i pomogą uzupełnić ten brak a zarazem zweryfikują pozostałe dane.

Sezon 1987/88 I Liga (terminarz)

Sezon 1987/88 I Liga (kadra Lechii)

Sezon 1987/87 baraże o utrzymanie w I Lidze (terminarz)

Sezon 1987/88 baraże o utrzymanie w I Lidze (kadra Lechii)

Sezon 1987/88 Puchar Polski (terminarz)

Sezon 1987/88 Puchar Polski (kadra Lechii)

W przyszłości planujemy powiązanie naszej bazy z archiwum prasowym, galeriami, filmami i innymi materiałami historycznymi (np. bilety, programy itp.). Wszystko jednak wymaga czasu, a w związku ze skromnym składem pracującym nad tym wielkim wyzwaniem, prace niestety przeciągają się w czasie. Dlatego też stale apelujemy do naszych czytelników - jeżeli chcecie mieć swój drobny wkład w Tworzenie Historii Lechii Gdańsk - przyłączcie się do nas albo chociaż zgłaszajcie do nas wszelkie błędy, pomyłki itp.


Zobacz zbiór biletów z tego sezonu [link]

 

Nie ukrywam również, iż bardzo istotna dla całości przedsięwzięcia jest merytoryczna pomoc od osób interesujących się tym zagadnieniem. Osobiście próbuję docierać do wielu osób ale jak widać po brakach, które wypisuję w odpowiednim wątku na forum jest trochę zagadek (braki składów, zdjęć piłkarzy, imion, dat urodzenia), które może wspólnie z naszymi czytelnikami uda się rozwiązać.

Braki w bazie meczowej Lechii Gdańsk (zobacz wątek na forum Lechia.net)

Może dla części osób nasza baza jest mało czytelna? Nie docierają do nas jednak takie głosy. Podpowiem tylko, że bazę tworzymy sezon po sezonie od tych aktualnych cofając się do roku 1945. W bazie znajdziecie więc wszystkie oficjalne rozgrywki z podziałem na ligę i puchary (Puchar Polski, Puchar Ekstraklasy i inne).

Baza meczowa Lechii Gdańsk

 


Zobacz archiwum prasowe [link]

 


Zapoznaj się z kolekcją programów z tego sezonu [link]

 

Masz w pamięci jakieś wspomnienia dotyczące sezonu 1987/88? Może posiadasz materiały, których nam brakuje (bilety, programy, zdjęcia, wycinki prasowe)? Podziel się nimi z resztą czytelników. Wielu młodszych kibiców z pewnością zainteresują wszelkie ciekawostki związane z historią Lechii Gdańsk.
Jeżeli zauważyłeś jakieś braki czy pomyłki - poinformuj nas o tym. Strona WWW to nie książka, tu zawsze można nanieść poprawki.