lechia

Zapraszamy na poznawanie historii Lechii z redakcją Lechia.net. Dzisiaj w cyklu lat 80-tych prezentujemy Wam sezonu 1986/87.

Lata 80-te to chyba najbarwniejszy w dotychczasowej historii Lechii okres. Awanse, spadki, europejskie puchary, III liga. Działo się wiele. Wiele nazwisk piłkarzy z tej dekady zapadło również kibicom na długie lata w pamięci.

Był to przedostatni sezon, w którym Biało-Zieloni grali w gronie najlepszych polskich zespołów. Lechia pod wodzą Mariana Geszke utrzymała się w Ekstraklasie po dwumeczu barażowym z Ruchem Chorzów, wygrywając zarówno w Chorzowie jak i w Gdańsku 2:1. Wielu starszych kibiców do dziś pamięta te mecze a szczególnie kuriozalną bramkę samobójczą w wykonaniu Janusza Jojki.

W sezonie zasadniczym Lechia w 30 meczach zdobyła zaledwie 24 punkty (7-9-14), dzięki czemu uplasowała się na 11 pozycji.

foto
Obejrzyj wszystkie galerie z lat 80-tych [link]

 

Poniżej kilka ciekawostek związanych z sezonem 1986/87:

- W sezonie tym, najwyższą porażkę 5:1 Lechia zanotowała w wyjazdowym meczu z Pogonią Szczecin w 5 kolejce [zobacz raport];

- Najwyższe zwycięstwo Lechii to mecz z Motorem Lublin w 22 kolejce, zakończony pogromem gości 4:0 [zobacz raport];

- Komplet występów (30) w barwach Lechii zanotował jedynie Andrzej Salach [zobacz profil], zaś jedno spotkanie mniej rozegrali Mirosław Pękala [zobacz profil] oraz Marek Ługowski [zobacz profil];

- Biało-Zieloni w całym sezonie strzelili 23 bramki, a najlepsi strzelcy to Janusz Pękala i Janusz Kupcewicz [zobacz profil], którzy strzelili po 6 bramek;

Poniżej znajdziecie odnośniki do rozgrywek ligowych oraz pucharowych w sezonie 1986/87. Jest to jeden z seoznów, gdzie udało nam sięzebrać komplet danych, jednak zawsze będziemy wdzięczni na rzucenie okiem i ewentualne korekty. Liczymy, że zajrzą tu osoby zainteresowane historią naszego klubu i pomogą uzupełnić ten brak a zarazem zweryfikują pozostałe dane.

Sezon 1986/87 I Liga (terminarz)

Sezon 1986/87 I Liga (kadra Lechii)

Sezon 1986/87 baraże o utrzymanie w I Lidze (terminarz)

Sezon 1986/87 baraże o utrzymanie w I Lidze (kadra Lechii)

Poza rozgrywkami ligowymi Biało-Zieloni próbowali również swoich sił w Pucharze Polski. Przygoda w tych rozgrywkach trwała jednak bardzo krótko, gdyż już na starcie w ramach 1/16 PP Lechia uległa na wyjeździe Odrze Wodzisław 2:0.

Sezon 1986/87 Puchar Polski (terminarz)

Sezon 1986/87 Puchar Polski (kadra Lechii)

W przyszłości planujemy powiązanie naszej bazy z archiwum prasowym, galeriami, filmami i innymi materiałami historycznymi (np. bilety, programy itp.). Wszystko jednak wymaga czasu, a w związku ze skromnym składem pracującym nad tym wielkim wyzwaniem, prace niestety przeciągają się w czasie. Dlatego też stale apelujemy do naszych czytelników - jeżeli chcecie mieć swój drobny wkład w Tworzenie Historii Lechii Gdańsk - przyłączcie się do nas albo chociaż zgłaszajcie do nas wszelkie błędy, pomyłki itp.


Zobacz zbiór biletów z tego sezonu [link]

 

Nie ukrywamy również, iż bardzo istotna dla całości przedsięwzięcia jest merytoryczna pomoc od osób interesujących się tym zagadnieniem (statystyki, historia polskiej piłki nożnej). Osobiście próbujemy docierać do wielu osób ale jak widać po brakach, które pojawiają się w specjalnym wątku na forum jest trochę zagadek (braki składów, zdjęć piłkarzy, imion, dat urodzenia), które może wspólnie z Wami uda się rozwiązać.

Braki w bazie meczowej Lechii Gdańsk (zobacz wątek na forum Lechia.net)

Może dla części osób nasza baza jest mało czytelna? Nie docierają do nas jednak takie głosy. Podpowiem tylko, że bazę tworzymy sezon po sezonie od tych aktualnych cofając się do roku 1945. W bazie znajdziecie więc wszystkie oficjalne rozgrywki z podziałem na ligę i puchary (Puchar Polski, Puchar Ekstraklasy i inne).

Baza meczowa Lechii Gdańsk

 

Zobacz nasze archiwum prasowe z tego sezonu [link]

 


Zapoznaj się z kolekcją programów z tego sezonu [link]

 

Masz w pamięci jakieś wspomnienia dotyczące sezonu 1986/87? Może posiadasz materiały, których nam brakuje (bilety, programy, zdjęcia, wycinki prasowe)? Podziel się nimi z resztą czytelników. Wielu młodszych kibiców z pewnością zainteresują wszelkie ciekawostki związane z historią Lechii Gdańsk.
Jeżeli zauważyłeś jakieś braki czy pomyłki - poinformuj nas o tym. Strona WWW to nie książka, tu zawsze można nanieść poprawki.