Występy biało-zielonych piłkarzy pod dachem można podzielić na trzy zasadnicze etapy.

Pierwszy to „Międzynarodowe turnieje drużyn z zaprzyjaźnionych miast”, rozgrywane w kompleksie sportowo – koncertowym im. Włodzimierza Ilicza Lenina znajdującym się w Leningradzie (dziś: Sankt Petersburg), przy ulicy Jurija Gagarina 8. Lechiści zagrali tam trzykrotnie w latach 1985-87. Warto dodać, że grano tam na pełnowymiarowym piłkarskim boisku.

Niejako jednocześnie w latach 1983-94 w nieistniejącej już Hali Stoczni odbywały się pamiętne turnieje o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Turniej Nata Cup, który odbył się w Hali Olivia w 1996 roku można również podciągnąć do tej kategorii. Był także pod koniec roku 2008 turniej sylwestrowy w hali AWFiS „Piłkarski sylwester – gwiazdy pomagają”. Za każdym razem grano na boisku o wymiarach koszykarskich, po 5-6 osób w polu.

Wreszcie trzeci rozdział to dzieje najnowsze i słupski turniej Amber Cup.

Poniżej znajdziecie pierwszą część alfabetu stworzonego z haseł związanych z turniejami halowymi, w którym brali udział piłkarze Lechii.

A jak Amber

Amber czyli bursztyn. Pod nazwą Amber Cup odbywa się od 2006 halowy turniej. Choć przed rokiem zrobiono wyłom i turniej nazywał się Energa Cup. Pierwsze dziewięć edycji odbyło się w Słupsku. Impreza jest przynajmniej dwudniowa i połączona jest z ogólnopolskim turniejem dla amatorów. Najlepsza drużyna z turnieju amatorów bierze udział w turnieju gwiazd.

{joomplucat:76 limit=9|columns=3}

A jak Amatorzy

W dwóch ostatnich latach zespołu z ogólnopolskiego turnieju amatorów wygrywały turnieje gwiazd Amber Cup. W 2014 był to Mściwoj Kartuzy, a w 2015 Graham Sierakowice.

B jak Bokserzy

Za komuny gdański Stoczniowiec miał sekcję bokserską (zresztą tak samo jak GKS Wybrzeże), która uczestniczyła w pięściarskiej lidze – było 10 pojedynków w kolejnych wagach, coś jak dzisiejsza Leśna Liga Chuliganów. W wolniejszych chwilach stoczniowi bokserzy imali się różnych zajęć również po upadku najlepszego z systemów. W 1990 roku Lechia w finale Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska pokonała amatorską drużynę z Bremy (ATSV 1860) 4:1, a w trakcie meczu doszło do sparingu fanów Lechii z ochroną, którą tworzyli właśnie bokserzy „Stoczni”. Być może właśnie ta bitwa sprawiła, iż był to ostatni turniej organizowany przez Stoczniowca w Hali Stoczni.

Przeczytaj cały artykuł

Źródło: lechiahistoria.pl

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioBWebsite: https://www.dariob.net/
Redaktor Naczelny
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie badanie historii Klubu.
Ostatnio napisane przez autora