Gdyby II wojna światowa nie wybuchła 1 września 1939 r., życie toczyłoby się normalnie. Normalnie też odbywałyby się rozgrywki piłkarskie. Na 'mecz, który się nie odbył' – rekonstrukcję hipotetycznego meczu pomiędzy zespołami Gedanii i Lechii Lwów zapraszamy 7 września na stadion przy ul. Traugutta w Gdańsku.

7 WRZEŚNIA 2019, godz. 10:00-16:00, Stadion przy ul. Traugutta, wstęp wolny

Zawodnicy wystąpią w replikach strojów przedwojennych i zagrają zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami. W meczu zrekonstruowane zostaną składy drużyn, które składać się będą z piłkarzy grających w latach 1938-1939 oraz przedstawicieli drużyn z najlepszych okresów obydwu klubów. Wyróżnimy także piłkarzy, którzy po 1945 r. związani byli z Lechią Gdańsk.

Obie drużyny grały systemem: 1-2-3-5. Warto przy tym dodać, że w obu przypadkach mieliśmy do czynienia z drużynami grającymi tzw. futbol wiedeński. W Galicji ze względu na bliskość ośrodków w Wiedniu, czy Krakowie było to oczywiste, natomiast Gedania wyróżniała się pod tym względem na tle drużyn niemieckich grających twardy futbol, na dobrym przygotowaniu fizycznym i długich podaniach.

Spotkanie poprzedzone zostanie rozgrywkami najmłodszych piłkarzy, a całości wydarzenia towarzyszyć będzie atmosfera rodzinnego pikniku. Organizatorzy zachęcają do przebrania się w stroje z okresu przedwojennego.

Dla osób w najlepszych stylizacjach przewidziane są nagrody!

W trakcie meczu ochotnicy będą mogli przeszkolić się z udzielenia pierwszej pomocy, a na wszystkich uczestników po okazaniu kuponu czekać będzie bezpłatny posiłek. Talony wydawane będą w dniu meczu na stadionie.

Ramowy program wydarzenia:

  • 10.00-13.30 – piłkarski turniej dziecięcy (boczne boisko trawiaste)
  • 12.30 – rozpoczęcie pikniku rodzinnego na koronie stadionu (w programie m.in. warsztaty edukacyjne, gry i zabawy, zajęcia pierwszej pomocy, darmowy poczęstunek: kiełbaska, grochówka, napój)
  • 13.40 – oficjalne powitanie i przemówienia Gości (boisko główne)
  • 14.00 – rozpoczęcie „Meczu, który się nie odbył”: Gedania – Lechia Lwów

W przerwie spotkania zaplanowano między innymi konkurs rzutów karnych, loterię oraz wręczenie nagród dla najlepszych drużyn turnieju dziecięcego.

Z okazji imprezy zaplanowano uruchomienie specjalnej linii tramwajowej. Przejazd będzie darmowy, a postoje zaplanowano na wszystkich przystankach na trasie Galeria Bałtycka – Traugutta oraz Dworzec Główny – Traugutta:

  • 11:45 Galeria Bałtycka – 11:54 Traugutta
  • 12:28 Dworzec Główny – 12:35 Traugutta
  • 13:07 Galeria Bałtycka – 13:16 Traugutta
  • 13:55 Dworzec Główny – 14:02 Traugutta
  • 14:34 Galeria Bałtycka – 14:43 Traugutta

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Patronat honorowy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Związek Piłki Nożnej

Partnerzy: Klub Sportowy Gedania 1922, Lechia Gdańsk

Miejsce: stadion przy ul. Traugutta 29, Gdańsk

Wydarzenie w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

WSTĘP WOLNY 

źródło: muzeum1939.pl / własne

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora