Wywiad Edwina z wojewodą

Dawno nic nie pisałęm , ale tym razem po prostu koło sprawy przejść obojętnie nie można. Otóż dziś rano w Radiu Gdańsk odbył się ''wywiad'' z wojewodą pomorskim.

No właśnie to ma być rzetelne dziennikarstwo czy ulotka propagandowa z czasów PRL?

 

Wyobrazmy sobie ,że zamiast wyreżyserowanego spektaklu jest prawdziwa szansa na rozmowę z Panem Stachurskim...

 

1 ''Od półtora roku na Pomorzu walczę z bandytyzmem stadionowym. W moim przekonaniu skutecznie. Niestety bez wsparcia mediów.''

 

- Z jakim bandytyzmem? Proszę podać przykłady. Race i sektorówki szydzące z Pana delikatnie mówiąc niezrozumiałych decyzji to ten bandytyzm według Pana?

 

2 ''Jeżeli jest kodeks ruchu drogowego, który mówi o tym,  że na czerwonym świetle się karze mandatem od do, to jeżeli ktoś z tego narzędzia korzysta, to nie można powiedzieć, że postępuje w sposób niezgodny z prawem. ''

 

A , jeżeli byłby kodeks ,że nie można korzystać z toalety, a ludzie i tak by to robili to należy zmienić kodeks czy załatwiać się w kuchni?

 

3 ''Tak, sprawdzałem. Z ostatniego meczu Lechii z Cracovią kibic, który odpalił race w sektorze gości został przez ochronę zidentyfikowany, przekazany policji, został przez policję ukarany. Sprawa jest zakończona. Natomiast kibic, który odpalił race w sektorze gospodarzy nie został zidentyfikowany przez ochronę stadionu. Monitoring uniemożliwia jego zidentyfikowanie. Był ubrany w kominiarkę, która uniemożliwia odtworzenie wizerunku, więc w tej sytuacji policja jest bezradna. Ale to nie znaczy, że przejdzie do porządku dziennego, bo w chwili obecnej szukamy narzędzi, chyba je znaleźliśmy, które umożliwią nam karanie zarówno organizatora meczu za to, że nie wywiązuje się ze swoich obowiązków ustawowych, jak i ochroniarzy, którzy, nie dopełniając obowiązków pozwalają na to, aby na stadionie było łamane prawo.”

 

Może warto ,by było zacząć myśleć o naprawdę ważnych dla województwa kwestiach , zamiast się naokrągło zastanawiać jak i kogo ukarać za śmianie się z pańskiej niekompetencji?

 

Wojewoda Pomorski w Radio Gdańsk

 

4 ''RS: To znaczy w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych w artykule 58. jest mowa o tym, że jeżeli impreza masowa jest przeprowadzona wbrew pozwoleniu lub z narażeniem bezpieczeństwa i życia ludzi, to można ukarać zarówno organizatora, jak i ochronę. W chwili obecnej zleciliśmy ekspertyzę dotyczącą palności sektorówek, które wnoszą kibice. Jeżeli będziemy mieli ekspertyzę, która stwierdzi, że te sektorówki są palne, to będzie to bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia i będziemy mogli karać tych, którzy pozwalają na wnoszenie tych sektorówek. Sporządzamy także ekspertyzę, która ma potwierdzić, że odpalanie rac i petard jest zagrożeniem życia i zdrowia. Jeżeli będziemy mieli tę ekspertyzę, to będziemy karali ochroniarzy.

Chyba warto pomyśloeć o jeszcze jednej ekspertyzie … .Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne.Na pewno Pan się dobrze czuję?

Zbadajmy też ubrania kibiców pod kątem palności. Co Pan na to?

 

5” Tylko sankcje finansowe, które poniesie klub, czyli organizator mogą sprawić, że zaczną myśleć o tym, żeby na stadionach było bezpiecznie. ''

A nie jest ? Kiedy w Gdańsku ktoś ucierpiał podczas meczu?

 

6 ''Nie myślą. W chwili obecnej kluby kryją przestępców. Lechia Warszawa, Lech Poznań, Lechia Gdańsk. Pani redaktor, przecież kilka miesięcy temu Lechia Gdańsk na meczu z Lechem Poznań wyłączyła monitoring tylko po to, aby umożliwić tym bandytom odpalanie rac w sektorze gości i gospodarzy. Lechia Gdańsk, teraz poproszona przeze mnie pisemnie, żeby wskazała tę osobę, która odpaliła racę w sektorze gospodarzy, odmówiła mi. Więc dla mnie to jest sygnał, że nie chcą współpracować w sprawie karania ludzi, którzy łamią prawo. W związku z tym będę korzystał z narzędzia, które być może okaże się skuteczne. I będę karał klub za to, że nie wywiązuje się z obowiązków organizatora. ''

 

Dlaczego Pan kłamie? Według mnie kara należy się Panu za publiczne rozpowszechnianie nieprawdy. Nie sądzi Pan ,że to dużo bardziej szkodliwe niż ta jedna raca?

 

7.Jeżeli będę miał takie wnioski policji, będę zamykał. Tylko będę zamykał skuteczniej, niż dotychczas. Czyli będę zamykał w taki sposób, aby bandytom uniemożliwić wejście na stadion.

Proszę liczyć się ze słowami. Chce mi pan zabronić wejscia na stadion i do tego zazywa bandytą! Czy bandytą nie jest człowiek , który chce karać klub i kibiców za nic. ..?Powtórzę pytanie kiedy ostatnio ktoś ucierpiał podczas meczu w Gdańsku?

 

8 ''Na początku trzeba wykazać trochę empatii i zrozumienia. I próbować miękkimi metodami. Skłonić organizatorów do tego, aby przestrzegali prawa, a nie od razu sięgać po ostateczne narzędzia. Przez pewien czas próbowałem pokazać, że jeżeli będą współpracowali i będziemy myśleli o tym, żeby ludzie chcieli chodzić na stadion, to okażemy się skuteczni. Klub nie chce, żeby na trybunach było bezpiecznie ''

 

Jeszcze raz zapytam czy Pan się dobrze czuje? Jaki interes ma klub by na stadionie nie było bezpiecznie? Jakie ma Pan przykłady ,że na stadionie tego bezpieczeństwa brakuje?

 

9Nie, to jest za daleko idąca sugestia. Natomiast oni wynajmują pomieszczenia stowarzyszeniom kibiców, oni finansują stowarzyszenia kibiców. Wie pani, ile kosztuje taka sektorówka? Kilka tysięcy złotych.

 

Znowu Pan mija się z prawdą. Oni czyli kto wynajmuje pomieszczenia stowarzyszeniom, a nawet gdyby klub to robił to co w tym złego? Komu poza Panem przeszkadzają race i sektorówki?

 

10 ''Takie sektorówki kosztują 5-7 tysięcy złotych. W Polsce kluby często przekazują stowarzyszeniom kibiców pieniądze na te sektorówki, pod którymi oni się potem ukrywają i nie ma możliwości identyfikacji kibiców''

 

Kibice sami zbierają środki na sektorówki. Czy czasem prawdziwą przyczyną pańskich zachowań nie jest obawa ,że stanie się Pan ''bohaterem'' kolejnej i że coraz więcej ludzi ujrzy pańską niekompeteńcję oraz irracjonalność pana działań?

 

11.''Nie. Jaka wojna i z kim? Ja mówię, że na stadionie musi być bezpiecznie. Ja mówię, że w Gdańsku dlatego, że klub działa w taki sposób jaki działa, chodzi 12, a nie 25 tysięcy widzów. Mówię, że zacznijmy konsekwentnie i stanowczo przestrzegać prawa, a to nie jest żadna wojna. ''

 

Jakąś ekspertyzę Pan zamówił i w tej kwestii? Skąd takie wnioski. Na chwilę obecną dla większośći publiki oprawy to atrakcja porównywalna albo i większa niż sam mecz. Frekwencja raczej w przypadku ich braku spadnie niż wzrośnie. Czy Pan myśli ,że na racofobie oprócz Pana cierpi jeszcze 12000 ludzi. Zapytam po raz kolejny. Jak Pan się czuje?

Edwin Kuffel

Źródło: własne