lechia

Już w piątek, 9 grudnia br. rozpoczynają się obchody wydarzeń grudniowych roku '70 i '81.

Na godzinę 15:00 w piątek (9.12) zaplanowano uroczyste powieszenie na elewacji budynku Solidarności baneru upamiętniającego wszystkie ofiary stanu wojennego. Jedną z nich był Antoni "Tolek" Browarczyk kibic Lechii, zastrzelony przez MO w okolicach Targu Rakowego. W tym samym czasie zostanie zaprezentowana wystawa, przygotowana przez IPN i SFMW.

Baner został ufundowany przez NSZZ Solidarność - Region Gdańsk, a projekt był konsultowany z kibicami Lechii Gdańsk oraz FMW.

Tragedia Grudnia'70 i stanu wojennego to ważna część tożsamości Polaka, gdańszczanina i Lechisty, więc obecność na uroczystości obowiązkowa!

Lechia Gdańsk

Poniżej dla przypomnienia galeria z ubiegłego roku.

W dniu 16 grudnia o godz. 17.00 odbędzie się uroczysta Msza Św. w kościele św. Brygidy. Po jej zakończeniu uczestnicy udadzą się w miejsce śmierci Antoniego Browarczyka, przy Targu Rakowym. Tam uczcimy pamięć ofiar stanu wojennego. Zostanie wkopany symboliczny krzyż.

Od kilku miesięcy NSZZ „Solidarność”, SFMW i kibice Lechii Gdańsk, zabiegali o zgodę władz miasta na położenie tablicy. Prace były daleko posunięte, niestety Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz nie wydał zgody na jej położenie. Elementem który wstrzymał prace, było stwierdzenie, że jest to pomnik a nie tablica. Innym elementem braku zgody był, cyt. „Komisja wyraziła negatywną opinię odnośnie umieszczenia na pomniku szalika Lechii obok symboli narodowych”, odpowiedź z dnia 15 listopada 2011 r. Z Targu Rakowego udamy się pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie zostaną zakończone uroczystości.

Wszystkich zapraszamy do udziału. Niech ciebie też nie zabraknie!

Źródło: Lwy Północy / własne