W dniu 8 marca 2019 r. w sali 'AKWEN' w Gdańsku, blisko 100 osób obejrzało pokaz autorski filmu Ewy Szakalickiej 'Podwójnie wyklęty'. Film przybliżył postać bohatera narodowego kpt. Romualda Rajsa ps. Bury, dowódcy III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Relacjonuje Zbigniew Wnuk: - Wiele lat zakłamania o żołnierzu, który walczył o niepodległość Polski zostało odkłamane. Mity o rzekomych zbrodniach to zwykła komunistyczna fikcja. Jeszcze obecnie powielają ją potomkowie czerwonej zarazy. Film obnażył całe zło systemu komunistycznego. Po pokazie autorka filmu, urodzona w Białowieży, opowiedziała o sytuacji ziem Podlasia. Były to specyficzne tereny zamieszkałe przez Białorusinów, ale również Polaków. Zawierucha wojenna i czasy powojenne skłoniły polskich żołnierzy do zdecydowanej patriotycznej postawy, bronić ojczyzny. Smutnym faktem jest to, że zbrodniarz komunistyczny, który zamordował kpt. Romualda Rajsa ps. Bury, jeszcze do niedawna był ukazywany w białostockim więzieniu jako wzór do naśladowania. Natomiast rodzina „Burego” była szkalowana. Mamy nadzieję, że pokazem filmu rozpoczniemy kolejny cykl spotkań z historią.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora