W dniu 8 marca 2019 r. o godz. 18.00 w sali "AKWEN" w Gdańsku (budynek NSZZ "Solidarność"), odbędzie się pokaz autorski filmu Ewy Szakalickiej "Podwójnie wyklęty" o postaci kpt. Romualda Rajsa ps. Bury dowódcy III Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Pokaz odbędzie się w ramach cyklu Historia z kibicami. Dni Żołnierzy Wyklętych.
Film „Podwójnie wyklęty” w reżyserii Ewy Szakalickiej, opowiadający o kpt. Romualdzie Rajsie „Burym” otrzymał aż trzy nagrody na IX Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.
Kpt. Romuald Rajs ps. „Bury” był jednym z wybitniejszych oficerów Okręgu Wilno Armii Krajowej, a także 3 Brygady Wileńskiej NZW. Został jednak również oskarżony o zabicie przez jego oddział PAS NZW cywilów wyznania prawosławnego, podczas pacyfikacji wsi na Podlasiu w 1946 r. W 1949 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 30 grudnia 1949 roku. Miejsce jego pochówku jest nieznane.
W 1995 roku polski sąd w całości unieważnił wyrok przeciwko kpt. Romualdowi Rajsowi i jego zastępcy por. Kazimierzowi Chmielowskiemu „Rekinowi”.
W roku 2016 „Bury” stał się negatywnym bohaterem filmu Telewizji Biełsat, w którym oskarżano Żołnierzy Wyklętych z oddziału „Burego” o ludobójstwo na Białorusinach. W filmie „Siaroża” nakręconym przez białoruskiego reżysera, z udziałem polskich mediów publicznych i wyprodukowanym przez TV Biełsat nazwano żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego ludobójcami, którzy brutalnie wymordowali niewinnych Białorusinów podczas pacyfikacji białoruskich wsi na Podlasiu na początku 1946 roku. Na łamach serwisu kresy.pl, na temat filmu wypowiadali się znani eksperci, dr Wojciech Muszyński (IPN) i Leszek Żebrowski, doskonale znający tematykę polskiego narodowego podziemia niepodległościowego. Wskazali oni szereg argumentów merytorycznych w obronie kpt. Rajsa.