7 sierpnia 1945 to data uznawana za dzień powstania Klubu Lechia Gdańsk. Urodziny znajomych lub kogoś z rodziny obchodzimy zazwyczaj hucznie. I tak też powinniśmy co roku świętować urodziny Lechii.  Niech 7 sierpnia będzie "Dniem Lechii Gdańsk". Co wy na to? Zachęcamy do dyskusji.

Niniejszym felietonem chcemy zapoczątkować akcję, która mamy nadzieję, już od przyszłego roku zaowocuje świętem kibiców i sportowców Lechii Gdańsk.

Dlaczego?

75-lecie klubu przeszło praktycznie bez echa. To tak nie może wyglądać! Pandemia to jedno, ale dział Marketingu w Lechii nie wykorzystał świetnej okazji do pozyskania kolejnych kibiców.

Wiadomo, że kibica najłatwiej pozyskać dobrą i widowiskową grą. Jednak sama gra to nie wszystko. Dla wielu z nas Lechia to nie tylko dni meczowe. To pasja, to nieodzowny element naszego życia. Utożsamiamy się z nią. Wielu z nas przywiązanie do Lechii wyraża tatuażami, noszonymi na co dzień gadżetami, wystrojami aut czy domów. Urodziny Lechii to idealna okazja na pozyskanie nowych kibiców, którzy omijają stadion. To idealna okazja do zaprezentowania Klubu szerszej publiczności - często nie interesującej się do tej pory piłką nożna czy przede wszystkim Lechią Gdańsk.

Nie muszę chyba pisać, że wierni kibice Lechii zasługują na takie święto. Na ten dzień wpisany w kalendarzu wielu z nas będzie czekało i pod niego będzie planowało swoje urlopy.

Gdzie?

Tutaj opcji jest kilka. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na zasadniczą kwestię. W tym czasie co roku w Gdańsku odbywa się Jarmark Św. Dominika. Czy muszę pisać, czym jest ten Jarmark dla Miasta Gdańsk? Dla jego mieszkańców? Dla turystów? W miniony weekend zakończyła się właśnie 761 edycja Jarmarku. Jarmark trwał trzy tygodnie. Przewinęły się przez niego tłumy odwiedzających. Dzień Lechii Gdańsk podczas jarmarku to będzie moim zdaniem strzał w 10-tkę. Wszyscy na tym zyskamy. Klub, Miasto, organizator, ale przede wszystkim Kibice.

Oczywiście uroczystości mogą być rozłożone na kilka miejsc. Stadion w Letnicy i jego okolica, Stadion na Traugutta 29, Ołowianka czy Plac Zebrań Ludowych. Mało opcji? Warto powoli przygotowywać się na 80-urodziny Lechii!

 To wszystko kosztuje!

Tak, zgadzam się. Ale kto mówi, że to musi być z rozmachem, z fajerwerkami za wielką kasę? Kto mówi, że klub ma się na to wykosztować. Zacznijmy od czegoś mniejszego, zbierajmy doświadczenie, rozwijajmy to święto z roku na rok. Na pewno Miasto Gdańsk będzie pomocne. Międzynarodowe Targi Gdańskie - organizator jarmarku również. Oczywiście potrzebni są sponsorzy. Próbujmy! Musi się udać!

Jaki program?

To jest oczywiście temat rzeka. Moje propozycje nie muszą się Wam spodobać. Liczę jednak, że wywołam szerszą dyskusję, w efekcie której Lechia Gdańsk będzie miała swoje święto obchodzone corocznie w dniu narodzin Klubu.

Msza za Lechię - pomysł nienowy, ale niestety zaniedbany. Msza Św. w intencji zmarłych działaczy, sportowców i kibiców oraz za zdrowie żyjących.

Mobilne Muzeum Lechii Gdańsk - Lechia jako jeden z niewielu klubów posiada swoje muzeum. Chwalmy się nim, promujmy je! Prezentacja kilkunastu ciekawszych pamiątek. Możliwość porozmawiania z kustoszem czy wreszcie spotkania z tymi, którzy tworzyli Historię Lechii Gdańsk.

Odsłonięcie gwiazdy w Alei Gwiazd - jest to idealna okazja, by wrócić do tej tradycji, która narodziła się w roku 2002, ale brakuje ciągłości.

Telebim - na którym obejrzymy powtórki ciekawszych spotkań, bramki itp. np. z poprzedniego sezonu.

Miniboisko - gry pokazowe piłkarzy Akademii Lechii, turniej dzikich drużyn o Puchar Lechii. Zwycięska drużyna zagra też w nagrodę z reprezentacją Lechii.

20210817dzienlechii

Stoiska z gadżetami - w tym okolicznościowe gadżety z okazji Dnia Lechii; możliwość zakupienia książek o Lechii, spotkania z jej autorami;

Kącik kolekcjonera - miejsce spotkań/wymiany kolekcjonerów biało-zielonych pamiątek;

Konkursy z nagrodami - konkursy zręcznościowe, konkursy wiedzy o Lechii, turniej rzutów karnych, itp.

Malowanie twarzy i inne atrakcje dla najmłodszych - koniecznie malowanie twarzy w barwy klubu, albo zielonego lwa, żeby dzieciaki wychodzące z tego miejsca były żywą reklamą;

Biało-zielone iluminacje - zabytki, wiadukty, i inne obiekty, wszystko tego dnia podświetlone na biało-zielono;

I obowiązkowo Neptun w koszulce Lechii!

20210817olivia

Mecz wspomnień - tutaj co roku można przeprowadzać inny mecz. Np. mecz z pierwszym rywalem - Gryfem Wejherowo, mecz z Lechią Lwów, z Juventusem itp. Oczywiście wszystko w strojach z danej epoki, które jednocześnie można by zakupić na stoiskach z gadżetami.

Mało? Masz inny pomysł? Pisz opublikujemy.

Nasz pomysł przedstawimy zainteresowanym stronom. Jak tylko uzyskamy odpowiedzi, poinformujemy Was o tym.

O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora