Korzystając z przerwy w rozgrywkach ligowych, przygotowaliśmy szereg artykułów prezentujących to, co znajdziecie na naszej stronie oraz jak się po niej poruszać. Wiemy, że wielu z Was nie może żyć bez Lechii, dlatego wychodzimy naprzeciw Waszym oczekiwaniom. Cykl 'Lechia.Net od kuchni' pokaże Wam, jak korzystać z bogatych zbiorów i podstron, które na przestrzeni lat wprowadziliśmy i w większości stale rozwijamy.

Wiele osób czerpie obecnie wiedzę głównie z Mediów Społecznościowych. Portalom takim jak nasz ciężko zachęcić czytelnika do dłuższego zatrzymania się na stronie. Nie nastawiamy się na krzykliwe nagłówki, by na siłę zachęcić czytelnika do wejścia na stronę. Artykuły z bieżącymi aktualnościami to tylko jeden z wielu elementów naszego portalu. 

Mamy nadzieję, że instrukcje obsługi naszej strony zachęcą Was do częstszych odwiedzin, ale też do pomocy przy rozbudowie poszczególnych działów. Przypominamy, że stronę tworzymy dla WAS, ale też chcemy ją tworzyć wspólnie z WAMI. U nas każdy może pisać lub prezentować swoje kolekcje.

06 Statystyki

Na Lechia.net możecie znaleźć informacje o każdym oficjalnym meczu Lechii Gdańsk w lidze i w Pucharze Polski (centralnym) od 1945 roku. Dzięki temu, że dodaliśmy te dane na stronę, każdy z Was może łatwo zweryfikować, skąd biorą się szczegółowe statystyki dotyczące każdego zawodnika, występującego kiedykolwiek w biało-zielonym trykocie.

Zależy nam, byście korzystali z tych danych. Przeglądanie, porównywanie osiągnięć, wyciąganie wniosków, ale też błędów czy braków i zgłaszanie ich nam. Po to właśnie udostępniliśmy Wam (po prawie dziesięciu latach pracy) praktycznie komplet danych. Mówię praktycznie, gdyż nie ma szans, byśmy dotarli do szczegółów występów Lechii w 3 lidze w latach 1967-1972. Oczywiście poruszamy niebo i ziemię w poszukiwaniu, ale szanse są znikome. Cała nadzieja w działaczach, kibicach, piłkarzach z tego okresu. Ktoś musi mieć jakieś archiwa.

W menu, które opisujemy poniżej, przygotowaliśmy zbiór ciekawszych statystyk, które aktualizowane są po każdym meczu Lechii Gdańsk. Znajdziecie tam przede wszystkim ranking występów od 1945 roku, na którego czele są Roman Korynt i Zdzisław Puszkarz.

Druga pozycja to zestawienie strzelców bramek dla Biało-Zielonych od 1945 roku. W tej klasyfikacji z dorobkiem 109 trafień prowadzi od wielu lat Roman Rogocz, którego goni Portugalczyk Flavio Paixão - 94 bramki i szansa na powiększenie dorobku na wiosnę.

Kolejna ciekawostka to żółte kartki. Nie były one przyznawane w całej historii występów Lechii. Zostały wprowadzone dopiero na początku lat siedemdziesiątych. Stąd w tym zestawieniu nie znajdziecie piłkarzy z lat wcześniejszych. Liderem jest Piotr Wiśniewski - 56 kartek, ale szybko goni go Michał Nalepa. Nasz dzielny obrońca musi często ratować Lechię przed stratami bramek, stąd zbiera kartkę za kartką i ma ich już na koncie 49.

Czerwone kartki podobnie jak żółte przyznawane są od sezonu 1971/72. Przez 50 lat 84 piłkarzy Lechii dostało od sędziego taki prezent. Liderem tej klasyfikacji jest Mariusz Pawlak - 6 kartek, ale po piętach depcze mu.....oczywiście Michał Nalepa z pięcioma czerwonymi kartkami na koncie.

EKSTRAKLASA - magiczne słowo. Przez lata kibice Lechii mogli tylko o niej pomarzyć Kilka sezonów w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych. Przez pozostałe lata głównie drugoligowa rzeczywistość. Dopiero w XXI wieku na dobre zagościliśmy w ELICIE. Od sezonu 2008/09 Biało-Zieloni grają bez przerwy na najwyższym poziomie rozgrywek krajowych. I niech tak już zostanie!

A dzięki temu, że grają w Ekstraklasie, my możemy prezentować i oczywiście stale aktualizować statystyki naszych piłkarzy. A Wy wspólnie z nami możecie sprawdzać, komu zbliża się np. jubileusz występów, lub kto liczy się w klasyfikacji strzelców bramek.

Biało-zieloni grają już 31 sezon w Ekstraklasie. Najwięcej występów ma oczywiście.... Flavio Paixão. Portugalczyk jakiś czas temu dogonił odwiecznych liderów tej klasyfikacji Romana Korynta (207) i Czesława Nowickiego (189). Dogonił to mało powiedziane. Jest już samodzielnym liderem i po jesieni ma na koncie 228 występów i raczej miną długie lata nim ktokolwiek zbliży się do tej liczby.

Poza występami, a może i bardziej, wielu z Was ciekawi klasyfikacja strzelców bramek dla Lechii w Ekstraklasie. Tutaj podobnie jak w klasyfikacji występów przez lata na czele byli piłkarze, którzy swoje rekordy wyśrubowali w latach 60-tych. Bogdan Adamczyk (36 bramek) i Robert Gronowski (35 trafień) byli do ery Flavio na czele. Portugalczyk i w tej klasyfikacji sporo namieszał. Na koniec roku 2022 ma już więcej bramek niż obaj razem. Licznik wskazuje 83 trafienia i raczej się jeszcze nie zatrzymał. Dojdzie do 90? Ja trzymam kciuki, a Wy?

Osobno prezentujemy też statystyki dotyczące występów Lechii w rozgrywkach o Puchar Polski. Pomimo że dwukrotnie zdobyliśmy to trofeum, a czterokrotnie graliśmy w finale, to zazwyczaj niestety odpadamy bardzo szybko. Co roku kibice Lechii przeżywają podobne emocje - kto tym razem nas wyeliminuje i dlaczego tak szybko? Dlatego też po prawie 80 latach Lechia ma rozegranych zaledwie 131 spotkań w centralnym Pucharze Polski.

Najwięcej występów ma na koncie Andrzej Salach (22), drugi jest Marcin Pietrowski (21) a tuż za nimi....oczywiście Flavio Paixão z dwudziestoma meczami i jeśli jest to jego ostatni sezon w Lechii, to nie dogoni liderów.

W 131 meczach pucharowych piłkarze Lechii strzelili do tej pory 208 bramek. Liderem tej klasyfikacji jest Paweł Buzała z dziesięcioma trafieniami na koncie. Drugie miejsce, z dorobkiem sześciu bramek, okupuje trzech piłkarzy Rafał Kaczmarczyk, Flavio i Łukasz Zwoliński.

Ostatnim zestawieniem, które prowadzimy to bramki samobójcze. Klasyfikacja ciężka do prowadzenia poprzez różne interpretacje tego rodzaju bramek. Na czele jest trzech piłkarzy w tym obecny bramkarz Dušan Kuciak.

No dobra, ale gdzie to u was jest?

Już podpowiadamy. Na poniższych grafikach pokazujemy, jak znaleźć różnego rodzaju ciekawostki statystyczne. W menu rozwijanym trzeba najpierw kliknąć w STATYSTYKI, zobaczycie tam odnośniki do ciekawszych statystyk, które prowadzimy na stronie.

 archiwumprasowe 01

Wersja na komputer

 archiwumprasowe 01mob

Wersja na telefon

Przykładowo, gdy chcecie zobaczyć, kto ma najwięcej rozegranych meczów w Ekstraklasie, klikacie w pozycję Występy Ekstraklasa i otwiera się tabela jak poniżej. Żeby zobaczyć szczegóły danej osoby, wystarczy kliknąć w nazwisko.

statystyki 03

Mamy nadzieję, że powyższa instrukcja zachęci Was do szperania, czytania a tym samym poszerzania swojej wiedzy o Lechii Gdańsk.

 

Czy trzeba wyjaśnić coś więcej? Czy instrukcja jest mało czytelna? Jeśli tak, piszcie do nas. Strona ma być przyjazna dla Was. Zatem wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.

 

Lechia.netDołącz do nas na Facebooku @LechianetObserwuj nas na Twitterze LechianetZdjęcia i filmy na Instagramie

 
O AUTORZE
DarioB
Author: DarioB
Badacz Historii Lechii
Z portalem Lechia.net związany od 2003 roku. Wcześniej głównie foto, obecnie archiwa oraz badanie historii Lechii Gdańsk.
Ostatnio napisane przez autora